Brak decyzji rządu i UKE w sprawie 5G. Inwestycja za ok. 2,5 mld zł wstrzymana

Brak decyzji rządu i UKE w sprawie 5G. Inwestycja za ok. 2,5 mld zł wstrzymana

30.06.2020 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polscy operatorzy intensywnie inwestują w rozwój sieci 5G. Telekomy otrzymały już pozwolenie na budowę prawie 2,8 tys. stacji bazowych, z czego większość dotyczy pasma 2100 MHz. Jednak dalsze plany rozwoju sieci 5G na razie mogą zostać wstrzymane na dłużej.

Polscy operatorzy przygotowują się do wyboru dostawców infrastruktury dla sieci 5G działającej w paśmie 3600 MHz. Jak wiadomo, do tej pory działali głównie na pasmach 2100 MHz, a także 2600 MHz i 1800 MHz, czyli w zakresie typowym dla starszej technologii 4G/LTE. Implementacja 5G wynikała wyłącznie z użytego protokołu.

Główni akcjonariusze Orange Polska i T-Mobile Polska ogłosili rozpoczęcie prac nad wdrożeniem nowej technologii, w związku z trwającymi globalnymi przetargi. Jak podaje Rzeczpospolita, takie same plany ma również P4, operator sieci Play.

Jednak firmy napotkały na poważny problem, który może na dłużej wstrzymać ich plany. Otóż decyzje o wyborze dostawców nie mogą zostać podjęte, zanim rząd oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej nie przekażą ostatecznych warunków bezpieczeństwa, jakie muszą zostać spełnione, nim technologia będzie mogła być wdrożona.

Bezkrólewie w UKE

Do dokładniejszej weryfikacji łańcucha zostaw i rozwiązań wykorzystywanych w sieci 5G Polska zobowiązała się podpisując tzw. propozycje praskie, a później co najmniej dwukrotnie deklarując ich respektowanie przed Stanami Zjednoczonymi.

Na ostateczną decyzję UKE czekają telekomy, a na ruch ze strony operatorów — dostawcy, w tym m.in. Huawei, Ericsson czy Nokia. Inwestycja planowana jest na prawie 2,5 mld złotych, bo, jak podaje Trigon, każdy z telekomów chce przeznaczyć ok. 600 mln złotych na rozwój sieci 5G w nowym standardzie.

Co powstrzymuje UKE przed podjęciem decyzji? Przede wszystkim musi poczekać na wyłonienie nowego prezesa po tym, jak ze stanowiskiem pożegnał się Marcin Cichy. W tej chwili nie wiadomo, przynajmniej oficjalnie, aby następca Cichego był już znany.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)