Brytyjczycy wnioskują o ułaskawienie pioniera informatyki

Brytyjczycy wnioskują o ułaskawienie pioniera informatyki

08.12.2011 13:10, aktualizacja: 09.12.2011 16:20

BBC poinformował, że uruchomiona została internetowa petycja w sprawie Alana Turinga. W 1952 roku został on oskarżony o gross indecency, czyli dosłownie o rażącą nieprzyzwoitość.

Alan Turing, urodzony w 1912 roku brytyjski matematyk, logik i kryptolog, był pionierem informatyki. Jemu zawdzięczamy formalizację koncepcji algorytmu i powszechnie znaną maszynę Turinga — abstrakcyjny model komputera, który może je wykonywać. W ramach badań nad sztuczną inteligencją Turing opracował również metodę na określenie zdolności maszyny do używania naturalnego języka, co pośrednio miało dowieść, że opanowała ona umiejętność myślenia — test Turinga. Innymi słowy maszyna, która go przejdzie, będzie w stanie udawać człowieka.

Jednak życie Turinga to nie tylko praca naukowa i projekty, które do dziś budzą podziw. W 1952 roku, podczas dochodzenia w sprawie włamania do jego domu, wyszło na jaw, że Turing był homoseksualistą, a kontakty między mężczyznami były w Wielkiej Brytanii (i nie tylko) nielegalne. W historii znane są przypadki, że prawo zagląda ludziom do sypialni, co niekiedy ma skutki kuriozalne (na przykład w stanie Alaska prawodawcy regulują życie intymne łosiom, a na Florydzie zabronione są stosunki ludzi z jeżozwierzami), ale częściej niestety dramatyczne. Wydawałoby się, że prawo rozwija się razem z technologią, ale jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii i Kanadzie homoseksualiści traktowani byli na równi z pedofilami i trafiali przed sąd.

Dwa lata po ujawnieniu jego orientacji, Turing popełnił samobójstwo zażywając cyjanek. E-petycja mówi, że takie traktowanie wybitnego naukowca, który pomagał przy łamaniu niemieckiego szyfru Enigma i bronił kraju podczas wojny, to wstyd dla rządu Wielkiej Brytanii, który doprowadził do jego przedwczesnej śmierci. Autorzy petycji wnioskują wiec o pośmiertne ułaskawienie Turinga, co będzie nie tylko formą przeprosin kierowanych do matematyka, ale również sposobem uhonorowania wielu innych mężczyzn, których spotkał podobny los w tym kraju. Jeśli pod petycją zbierze się powyżej 100 tysięcy podpisów, sprawa Turinga trafi do Izby Gmin.

W 2009 roku tysiące Brytyjczyków podpisały podobną petycję, co doprowadziło do oficjalnych przeprosin Turinga odczytanych przez ówczesnego premiera, Gordona Browna. Jednak uznano, że Turing zasługuje na więcej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)