Być może powstanie wspólne API dla Sailfisha, Plasma Active i Ubuntu Phone

Być może powstanie wspólne API dla Sailfisha, Plasma Active i Ubuntu Phone

11.01.2013 15:00

Sailfish (krewny MeeGo), Plasma Active (interfejs rozwijany między innymi przez społeczność KDE) i Ubuntu Phone na pozór łączy niewiele, ale jeśli tylko przyjrzymy się im bliżej, dostrzeżemy cechy wspólne — na przykład wykorzystanie QML z Qt5 do projektowania interfejsu.

Elementy interfejsu na tych systemach nie są jednak ze sobą kompatybilne, ale deweloperzy pracujący nad stroną wizualną tych trzech systemów postanowili spróbować stworzyć jedno spójne API i uniwersalny zestaw komponentów QML, który będzie łączył zalety stosowanych na wszystkich trzech platformach. Będzie to wymagało przedyskutowania technologii, celów przyświecających konkretnym rozwiązaniom i wizji rozwoju trzech stron, ale może się udać.

350034759382165441

Rozwiązanie to, jeśli oczywiście deweloperom z trzech bardzo różnych projektów uda się wypracować kompromis, przyniesie wymierne korzyści użytkownikom i twórcom aplikacji. Zunifikowanie API w (na razie) niedużych projektach ze świata urządzeń mobilnych pozwoli im pod pewnymi względami połączyć siły, użytkownikom da większy wybór i komfort (będą mieć te same aplikacje na smartfonie firmy Jolla i tablecie z Plasma Active), a deweloperom większą swobodę i możliwość pracy w otwartym i niezależnym od żadnej firmy środowisku, którego fundamentami będą QtQuick i Linux. W perspektywie jest wspólny format dostarczania aplikacji i może nawet wspólne kanały dystrybucji (choć w to trudniej uwierzyć, bo przynajmniej Canonical lubi forsować markę Ubuntu).

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)