Był wzorowym pracownikiem. Przez roztargnienie transmitował poufne dane klientów

fot. howtogoto/Getty Images
fot. howtogoto/Getty Images

30.01.2021 15:42, aktual.: 06.03.2024 21:45

Spółka GK Pro odpowiada za serwis posiedzenia.pl, w ramach którego dostarcza usług cyfrowych organom samorządowym, w tym np. możliwość przeprowadzania obrad rady miasta, głosowań, komunikacji wewnętrznej, magazynowania dokumentów, itp. Jak podaje serwis niebezpiecznik, doszło w niej do nietypowego wycieku danych. Niefrasobliwość jednego z pracowniku doprowadziła do uwidocznienia danych osobowych klientów i ich haseł.

Na usuniętym już nagraniu, które trafiło na serwis YouTube widać było jak jeden z pracowników portalu posiedzenia.pl we wzorowy sposób uskutecznia wielozadaniowość. Niestety, zapomniał o jednym istotnym i kłopotliwym fakcie.

Z jednej strony rozliczał Excela i uzupełniał dane w serwisie CRM, sprawdzał maile, komunikował się przez Gadu-Gadu, a to wszystko przy akompaniamencie robót wiertniczych. I w trakcie tych dwóch godzin nie tracił przy tym ani chwili, a odszedł od komputera na zaledwie kilka minut.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

fot. YouTube (via niebezpiecznik)

Pech jednak chciał, że ów pracownik najwyraźniej zapomniał, że nagranie jest transmitowane na otwarty kanał na YouTube. Firma testowała narzędzie do monitorowania / strumieniowania pracy pracowników.

Każdy, kto uzyskał dostęp do filmiku mógł podejrzeć:

 • zawartość służbowych e-maili
 • loginy i hasła użytkowników przekazywane przez Gadu-Gadu
 • dane klientów - m.in. imiona, nazwiska, adresy e-mail, numery telefonów
 • umowy i faktury klientów
 • rozmowy wideo z posiedzeń niektórych klientów
 • dane dostępowe do zewnętrznych systemów klientów
 • rozliczenia podwykonawców serwisu rozliczenia.pl

Tego typu dane mogły zostać wykorzystane przez konkurencję, a także przez indywidualnych klientów i innych podwykonawców zajmujących się pracą na portalu rozliczenia.pl, którym mogłyby się ich własne stawki nie spodobać.

Z portalu rozliczenia.pl korzystają organy samorządowe, ale i także straż miejska, banki spółdzielcze, a nawet Wojskowe Zakłady Łączności.

Firma GK Pro, właściciel serwisu posiedzenia.pl oznajmiła, że film został opublikowany omyłkowo i usunęła go. Jak ustalił niebezpiecznik, pracownik firmy od roku transmitował wszystko, co dzieje się u niego w biurze - prawdopodobnie w ramach testów oprogramowania do transmisji wideo.

Niefrasobliwość firmy i / lub pracownika mogła słono kosztować. Dane były widoczne przez ponad 2 tygodnie. W takich sytuacjach za każdym razem należy się upewnić, że materiały wideo są publikowane na YouTube jako "prywatne" - wtedy nie można znaleźć ich w wyniku wyszukiwania, ani nie pojawią się także wewnątrz kanału na profilu na YouTube.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)