Camera51 poprowadzi za rękę do lepszej kompozycji, teraz także na iPhone'ach

Camera51 poprowadzi za rękę do lepszej kompozycji, teraz także na iPhone'ach08.05.2015 15:11
Camera51 poprowadzi za rękę do lepszej kompozycji, teraz także na iPhone'ach

Camera51 to jedna z tych aplikacji, dzięki którym można robić lepsze zdjęcia smartfonem. Nie chodzi jednak o próby wyrównania niedoskonałości sprzętu. Ta aplikacja pokieruje ręką fotografa, by pomóc mu lepiej komponować zdjęcia i zadbać o to, by na granicy kadru nie znalazły się niechciane obiekty, jak palec nieuważnego fotografa.

Twórcy aplikacji opracowali autorski algorytm analizujący twarze, linie, światła i cienie na zdjęciach, aby na tej podstawie wybierać najlepsze możliwe kadry i zagwarantować dobrą ekspozycję. Camera51 sprawdza się najlepiej przy fotografowaniu osób. Na obrazie dostarczonym z aparatu w czasie rzeczywistym szybko znajduje twarze i pomaga umieścić je w odpowiednim miejscu kadru, stosując na przykład zasadę podziału na trzy bądź umieszczając ją w centrum. Aplikacja czasami podpowiada także, że trzeba się cofnąć. Jeśli tylko sprzęt na to pozwoli, aplikacja zadba także o to, by twarz była na zdjęciu ostra, jak najlepiej doświetlona i zachowała naturalną barwę. Skuteczność tych algorytmów zależy od światła, ale można poprawić ekspozycję ręcznie przed zrobieniem następnego zdjęcia.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kierowanie ręką fotografa jest banalnie proste. Na obrazie, który widzimy na ekranie telefonu, znajdzie się kilka znaczków: kółko zaznacza znalezioną twarz, prostokąt określa „idealne” zdaniem aplikacji centrum kadru, a miniaturowy telefon oznacza pozycję telefonu. Wystarczy przesuwać telefonem tak, by ikonka telefonu znalazła się w prostokącie, a potem nacisnąć przycisk migawki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Miłośnikom autoportretów przypadnie do gustu tryb automatyczny, który pozwala zrobić zdjęcie z 3-sekundowym opóźnieniem. Wystarczy ustawić odpowiednio telefon, frontowym aparatem do siebie, a zdjęcie zostanie zapisane automatycznie.

Można oczywiście ustalać punkty kluczowe dla kompozycji zdjęcia ręcznie i wtedy będą śledzone przez aplikację. Można także uaktywnić oznaczanie niechcianych obiektów na brzegach kadru, ale nie można temu mechanizmowi ufać w stu procentach.

Do dyspozycji mamy także tryb HDR. Efekty są niezłe, o ile w kadrze nie znajdzie się nic ruchomego. Camera51 niestety kiepsko radzi sobie z usuwaniem „duchów”. Poniżej po lewej stronie zdjęcie zrobione domyślną aplikacją Meizu MX4, po prawej HDR z Camera51 na tym samym telefonie.

350136346448979905

O ile przy robieniu portretów i zdjęć grupowych aplikacja sprawdza się świetnie, o tyle brakuje jej podstawowych funkcji pozwalających robić zdjęcia innych rzeczy. Przy krajobrazach zabrakło podstawowych „wspomagaczy”, jak poziomica albo siatka wskazująca linie pionowe i poziome. Na wielu urządzeniach aplikacja nie poradzi sobie także z ustawianiem ostrości na obiekty leżące blisko obiektywu (makro) i uparcie będzie szukać twarzy tam, gdzie ich nie ma. Jeśli jednak przede wszystkim fotografujecie inne osoby i siebie, Camera51 sprawdzi się doskonale.

Warto mieć na uwadze, że zapisywane przez aplikację pliki są kompresowane w znikomym stopniu, więc prawdopodobnie będą większe od tych, które produkuje domyślna aplikacja do obsługi aparatu. Różnice w wyglądzie zdjęć są minimalne, ale zauważalne (JPG, po lewej Camera51, po prawej domyślna aplikacja).

350136346449176513

Aplikacja Camera51 dostępna jest dla Androida, a od niedawna można jej używać także na systemie iOS.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)