Canonical przestanie sponsorować Kubuntu

Canonical przestanie sponsorować Kubuntu07.02.2012 12:15

Firma Canonical, wydawca Ubuntu — jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa dla „zwykłych ludzi” — uznała, że nie opłaca się jej wspierać finansowo odmiany Ubuntu ze środowiskiem graficznym KDE.

Nad Kubuntu od 7 lat pracuje Jonathan Riddell, który wraz z wydaniem Kubuntu 12.04 w kwietniu tego roku przestanie otrzymywać wynagrodzenie od Canonicala. Kubuntu niestety nie odniosło komercyjnego sukcesu i będzie traktowane na równi z innymi „smakami” Ubuntu. Podobnie jak Xubuntu, Lubuntu i Edubuntu, odmiana systemu z KDE będzie od kwietnia wspierana przez Canonical jedynie poprzez użyczenie infrastruktury.

Riddell zgadza się z decyzją Canonicala i przyznaje, że Kubuntu rynku nie podbiło. Od kwietnia Riddell nie będzie już mógł poświęcać tyle czasu na pracę na dystrybucją, ale nie zamierza z niej rezygnować. Kubuntu jest, jakby nie było, jedyną dużą dystrybucją tak mocno skupioną na środowisku KDE. Jeśli więc społeczność będzie nadal tak prężnie pracować, Kubuntu powinno przetrwać. Skoro inne odmiany Ubuntu sobie radzą w takich samych warunkach, użytkownicy Kubutnu również mogą spać spokojnie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)