Capsized – odkurzamy przepiękną platformówkę w klimacie sci-fi

Strona głównaCapsized – odkurzamy przepiękną platformówkę w klimacie sci-fi
14.04.2017 19:54
Capsized – odkurzamy przepiękną platformówkę w klimacie sci-fi
Przemysław Chrzempka
Przemysław Chrzempka

Wielu uprzyjemni sobie świąteczny weekend uruchomieniem produkcji, które od miesięcy a może i lat czekały na swój czas. Co jednak, jeśli cała steamowa kolekcja została już ograna? Postanowiliśmy przypomnieć o Capsized – leciwej niezależnej produkcji, która świetną oprawą graficzną i niezobowiązującą rozgrywką będzie jak znalazł na chwilę komputerowej rozrywki.

Capsized to platformówka z elementami strzelanki stworzona przez studio Alientrap, które ma na swoim koncie takie tytuły jak Nexuiz czy Apotheon. W grze wcielamy się w kosmonautę, którego statek kosmiczny został zaatakowany przez energię w nieznanej postaci. Dzięki kapsule ratunkowej, udaje mu się ujść z życiem. Po lądowaniu na obcej planecie, musi odnaleźć sposób na wydostanie się z przerażającej krainy.

Na swojej drodze napotykamy wiele przeszkód, a są nimi wrogo nastawieni kosmici zamieszkujący planetę. Nasz bohater nie pozostaje jednak bezbronny. Kosmonauta wyposażony jest w karabin laserowy, plecak odrzutowy, latarkę (będzie nam ona potrzebna, ponieważ niektóre poziomy przechodzimy nocą) oraz mechaniczny chwytak, dzięki któremu możemy przyciągać do siebie elementy środowiska i ciskać nimi we wrogów lub zaczepiać się o krawędzie sufitu i ścian, dzięki czemu jesteśmy zdolni poruszać się po mapie niczym Spiderman.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pokonując kolejne krainy będziemy, musieli zmierzyć się z różnymi rodzajami obcych: od trujących owadów, aż po ciężko opancerzonych kosmitów. Pomogą nam w tym różne rodzaje broni, np. miotacz ognia czy działko laserowe. Znajdujemy je podczas eksploracji świata obcych.

Największą zaletą tej gry jest piękna, niezwykle szczegółowa i dopracowana grafika 2D. Przez większą część gry zwiedzać będziemy dżunglę. Różnego rodzaju rośliny, bloki skalne i inne szczegóły otoczenia robią bardzo pozytywne wrażenie i są przyjemne dla oka. Gra z pewnością spodoba się fanom efektownych platformówek.

350198634060998593

Muzyka w grze, stworzona na potrzeby gry przez Solar Fields, idealnie pasuje do klimatu całej rozgrywki. Dzięki niej możemy poczuć się naprawdę osamotnieni na nieznanej planecie. Dopracowane efekty dźwiękowe, takie jak odgłosy wystrzeliwanych pocisków, czy też plecaka odrzutowego, dodatkowo dodają smaczku.

Zastosowany w Capsized motyw rozbicia się na obcej planecie i odnalezienie sposobu ucieczki z niej został wykorzystany już przedtem w wielu tytułach. Warto zwrócić uwagę na krótkie historyjki obrazkowe, które przybliżają nam cel naszej misji na poszczególnych poziomach i prezentują wątek fabularny. Taki zabieg pasuje do całego stylu gry i motywuje nas do przechodzenia kolejnych poziomów, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat losu naszego głównego bohatera.

Interfejs w grze jest bardzo prosty i czytelny. W lewym dolnym rogu ekranu mamy przedstawiony pasek stanu zdrowia i liczbę pozostałych żyć naszego bohatera. W prawym dolnym rogu natomiast mamy pokazane, z jakiej broni aktualnie korzystamy i ile amunicji posiadamy. Nad paskiem broni umieszczony jest radar, który wskazuje, gdzie znajduje się cel naszej misji. Pośrodku, w dolnej części ekranu, mamy pokazany pasek stanu paliwa do plecaka odrzutowego.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Sama rozgrywka polega na eliminacji wrogów, z zastosowaniem całego naszego arsenału broni. Często będziemy zmuszeni do korzystania z chwytaka lub plecaka odrzutowego w celu odpowiedniego ustawienia się do wrogów lub ucieczki od zbyt dużej liczby przeciwników. Napotykani przez nas tubylcy wyposażeni w różne rodzaje pancerza i posiadający różne umiejętności zrobią wszystko, by skrócić nasze życie. Gra jest dynamiczna i wymaga zastosowania pewnego rodzaju taktyki.

Do wyboru mamy 3 poziomy trudności: łatwy, średni i trudny. Ze swojej strony polecam grę na najwyższym poziomie trudności, głównie ze względu na to, że tryb kampanii składa się zaledwie z 12 poziomów. Oprócz kampanii możemy sprawdzić swoje umiejętności w różnych trybach, jakimi są:

  • Bot match – walka przeciwko botom, którymi steruje komputer.
  • Time trial – należy zbierać zapasy tlenu aby przeżyć.
  • Survival – walka z nieskończonymi falami przeciwników.
  • Armless – w tym trybie gracz musi poradzić sobie bez broni.
  • Duel – pojedynek z innym graczem na podzielonym ekranie.

Capsized to świetny tytuł dla fanów platformówek. Przepiękna grafika 2D i muzyka nadają grze klimatu osamotnienia. Rzogrywka jest dynamiczna i wymaga trochę wprawy, aby odpowiednio posługiwać się chwytakiem, czy też plecakiem odrzutowym. Za Capsized na Steamie trzeba zapłacić 10 euro, dostępna jest jednak wersja demo. Nie jest to mało, jednak gra warta jest każdej wydanej złotówki. Capsized dostępny jest na pecety oraz Xboksa 360.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)