Catzilla 1.0 - przetestuj swój komputer za pomocą polskiego benchmarka

Kuba Pawlak

24.09.2013 11:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy myślimy o testowaniu podzespołów komputera pierwsza aplikacja jaka przychodzi nam do głowy to 3DMark fińskiej firmy Futuremark Corporation. Program na przestrzeni ostatnich 15 lat stał się jednym z głównych narzędzi do benchmarkowania oraz porównywania wydajności CPU i GPU. Polacy postanowili podjąć rękawice i stworzyć benchmark równie dobry.

Dzisiaj udostępniono pierwszą stabilną wersję naszego rodzimego benchmarka o nazwie Catzilla. Czy uda mu się skutecznie stanąć w szranki z popularnym 3DMarkiem? O tym na pewno przekonamy się wkrótce. Pierwsze zapisy do testów beta aplikacji rozpoczęły się niespełna rok temu. AllBenchmark, bo taka była pierwotna nazwa programu, testowało setki użytkowników. Przez ten czas program doczekał się wielu wydań, w których wprowadzano nie tylko poprawki, ale również nowe funkcje. Tematem przewodnim testu polskiego benchmarka jest gigantyczny kot, który sieje spustoszenie i zniszczenie w mieście. Czy uda się go powstrzymać? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź uruchamiając sam test lub zapoznając się z poniższym filmem.

[vimeo=http://vimeo.com/51230259]Catzilla uruchamia 6 benchmarków, na podstawie których generowany jest ogólny wynik wydajności naszego komputera. Program testuje m. in. procesor CPU pod względem obliczeń fizyki oraz kartę graficzną wyciskając z niej siódme poty w trakcie symulacji cieczy, arytmetyki czy shaderów geometrii. Benchmark dba również o to by testy przeprowadzać na najnowszych wersjach sterowników i potrafi zasugerować, jakie podzespoły należałoby wymienić by zwiększyć wydajność naszego komputera. Nasze wyniki możemy publikować online i porównywać z najlepszymi osiągnięciami użytkowników na całym świecie.

Darmowa wersja aplikacji Catzilla posiada ograniczenia funkcjonalnie. Program pozwala na przeprowadzenie testu w dwóch predefiniowanych trybach ustawień — 576p dedykowany dla netbooków i ultrabooków oraz 720p wykorzystywany do testowania komputerów klasy desktop. Pozostałe dwa tryby testowanych rozdzielczości dostępne są w płatnych wersjach aplikacji.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do pobierania i sprawdzenia możliwości polskiego programu Catzilla 1.0. Warto na koniec dodać, że benchmark pozwala również ocenić jakie popularne gry mogą zostać uruchomione na naszej maszynie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)