CD Projekt nie dostanie odszkodowania za działania fiskusa przeciwko Optimusowi

CD Projekt nie dostanie odszkodowania za działania fiskusa przeciwko Optimusowi24.12.2018 12:35
CD Projekt nie dostanie odszkodowania za działania fiskusa przeciwko Optimusowi
CD Projekt nie dostanie odszkodowania za działania fiskusa przeciwko Optimusowi

Spółka CD Projekt przegrała w sądzie. Jej pozew przeciwko Skarbowi Państwa został oddalony. CD Projekt to prawny spadkobierca firmy Optimus, którą działania fiskusa naraziły na ogromne straty finansowe. Spółka walczyła o odszkodowanie, ale niestety go nie dostanie.

Optimus był dobrze rokującą firmą komputerową, która miała szansę na wspaniały rozwój. Założona w 1988 roku w Nowym Sączu praktycznie bez kapitału wyrosła na czołowego dystrybutora komputerów w Polsce, producenta oprogramowania edukacyjnego, lidera rynku kas fiskalnych i brała udział w tworzeniu Onetu („Optimus Net”). Od 1995 roku była notowana na giełdzie. Jej założyciel, Roman Kluska, w latach dziewięćdziesiątych był zaliczany do grona najbogatszych Polaków. Z kierowania firmą zrezygnował w roku 2000, podobno z powodu korupcji i atmosfery zastraszenia, która nie pomagała uczciwie prowadzić dobrze prosperującą firmę w Polsce. Szkoda, bo Optimus mógłby dziś być firmą znaną w całej Europie.

„Sprawa Kluski”

Roman Kluska został aresztowany w 2002 roku, co odbiło się szerokim echem. Zarzucano mu wyłudzenie przez Optimusa 30 milionów złotych z podatku VAT. Kaucja wynosiła 8 milionów złotych, a po wyjściu Kluski z aresztu odebrano mu paszport i zajęto majątek. Lokalna WKU miała podobno chrapkę na jego samochody terenowe. Później Kluska zeznał, że osoby podające się za wpływowe próbowały go przekonać do podzielenia się zyskami z rzekomych wyłudzeń.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał w 2003 roku, że działania przeciwko Romanowi Klusce nie miały podstaw prawnych i bliżej było im do nagonki na bogacza, niż walki o sprawiedliwość. Klusce przyznano 5 tysięcy złotych odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie, a zarzuty zostały oddalone. Problemy Optimusa jednak się nie skończyły. W 2007 roku zatrzymano kolejnych dwóch członków zarządu Optimusa, w 2008 jednego. Ponadto w 2006 roku spółka powinna być wycofana z giełdy GPW, ale wciąż była na niej obecna.

Opinia publiczna dowiedziała się, jak nieprzejrzyście działa aparat państwowy, jak skomplikowane jest prawo i jak niekonsekwentnie się do niego podchodzi. Osią konfliktu był jeden z przepisów finansowych, który według Ministerstwa Finansów był błędny, ale nie przeszkadzało to nikomu w karaniu przedsiębiorców za nieprzestrzeganie go. Niepokojąca była też spójność działań urzędników przeciwko Klusce. W dalszych dochodzeniach okazało się, że jego przypadek nie był odosobniony. Znalazło się więcej biznesmenów, którym Urząd Skarbowy jedną decyzją zabierał cały majątek. Jednym z nich jest Paweł Ciesielski, który prowadził wrocławski JTT Computers.

Co ma z tym wspólnego CD Projekt SA?

W styczniu 2011 roku Optimus przejął CDP Investment – właściciela dystrybutora gier CD Projekt. W tym samym roku nazwa spółki została zmieniona na CD Projekt Red SA, a potem CD Projekt SA. W 2008 roku Optimus składał wnioski o upadłość, ale ostatecznie zostały wycofane po emisji akcji. W 2010 roku zaś Optimus zaczął fuzję z CD Projekt. To właśnie czyni CD Projekt SA spadkobiercą problemów Optimusa i jego pozwu przeciwko Skarbowi Państwa.

Według pozwu złożonego przez CD Projekt SA Optimus w latach 2002-2005 stracił reputację i niesłusznie poniósł koszty wysokości 8,7 miliona złotych z powodu błędnych decyzji urzędników skarbowych i aresztowania Kluski. Warto przypomnieć, że w roku 2014 odszkodowanie zostało przyznane spółce CD Projekt SA przez Sąd Okręgowy w Krakowie. Firma miała dostać nieco ponad milion złotych plus odsetki. CD Projekt chciał jednak dostać 36,65 miliona złotych (początkowo było to 35 mln: 27 na pokrycie strat, 8 na koszty sądowe), więc sprawa trafiła do sądu apelacyjnego.

Teraz jednak Sąd Apelacyjny zmienił wyrok sądu pierwszej instancji i oddalił powództwo Spółki w całości. W uzasadnieniu Sąd Apelacyjny zaznaczył, że Skarb Państwa nie jest odpowiedzialny za szkodę poniesioną przez spółkę Optimus SA. Spółka ta nie była bezpośrednim adresatem bezprawnych decyzji podatkowych, związanych z wydzieloną działalnością. Prawdopodobnie straty są nie do odzyskania, podobnie jak losy Optimusa. CD Projekt SA jeszcze nie powiadomił, czy podejmie dalsze działania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (130)