CentOS 6.0 już jest

CentOS 6.0 już jest

11.07.2011 16:08

Wydana została kolejna, szósta już wersja systemu CentOS (Community Enterprise Operating System) — dystrybucji Linuksa opartej na ogólnodostępnych źródłach pochodzących z Red Hat Enterprise Linux. CentOS nieczęsto gości na domowych komputerach użytkowników, ale cieszy się ogromną popularnością wśród administratorów.

CentOS 6.0 korzysta ze źródeł dostępnych w repozytoriach różnych wariantów Enterprise Linux 6.0. Repozytoria zostały połączone, aby ułatwić użytkownikom końcowym zarządzanie pakietami. Jednak w tym wydaniu znajdziemy również kilka zmodyfikowanych przez twórców pakietów. Na tej liście znajdują się między innymi Firefox, httpd, openssl098, plymouth, xulrunner i yum. Od pierwowzoru, czyli Red Hat Enterprise Linux, CentOS różni się również brakiem charakterystycznych dla RHEL pakietów, jak rhnlib, rhn-check, rhn-setup-gnome czy yum-rhn-plugin. W trakcie prac nad wersją 6.1 systemu do repozytorium CentOS 6.0 będą również trafiać pakiety z poprawkami bezpieczeństwa dla kolejnej wersji.

Obrazy instalacyjne CentOSa (DVD i do instalacji sieciowej) można pobrać ze strony projektu. Dostępne są wersje dla architektur i386 i x86_64. W ciągu najbliższych dni udostępnione zostaną również obrazy LiveCD i LiveDVD umożliwiające uruchomienie systemu bez instalacji. Szczegółowe informacje na temat tego wydania można znaleźć na wiki dystrybucji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)