CEPiK nie działa w całej Polsce. Przez awarię nie zarejestrujesz dziś samochodu

CEPiK nie działa w całej Polsce. Przez awarię nie zarejestrujesz dziś samochodu

fot. GettyImages
fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
04.08.2020 12:34

CEPiK nie działa, więc jeśli mieliście zamiar dziś zarejestrować pojazd czy zatwierdzić badanie techniczne, lepiej przełóżcie to na inny dzień. Urzędy odsyłają zainteresowanych "z kwitkiem", chociaż niewykluczone, że jeszcze dziś problem zostanie zażegnany.

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców boryka się dziś z problemami. Nastąpiła ogólnopolska awaria i urzędnicy nie są w stanie nic zrobić. Jak mówi Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki dla Radia Szczecin, problemy mogą wystąpić również w Urzędach Stanu Cywilnego. Awaria może dotknąć też system rejestrów państwowych, co utrudni proces weryfikacji odpisów aktówy stanu cywwilnego czy formalności związanych z dowodami osobistymi.

Problemy z dostępem do systemu CEPiK 2.0 występują w całej Polsce, ponieważ jest on scentralizowany. Pierwsze informacje o pojawieniu się problemów z działaniem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zgłaszano około godziny 11. Niewykluczone, że jeszcze dziś problemy zostaną rozwiązane, jednakże nie ujawniono, jakie są przyczyny awarii. Na razie zespół skupia się na usunięciu błędów w systemie.

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system informatyczny, w którym gromadzi się informacje o wszystkich drogowych pojazdach mechanicznych oraz ich właścicielach i osobach posiadających uprawnienia do jazdy. Oprócz rejestracji auta, odbioru prawa jazdy czy zawarcia umowy kupna/sprzedaży pojazdu, zgłasza się tam zdarzenia takie jak kradzież pojazdu, czy jego odnalezienie, utratę dowodu rejestracyjnego, tablicy czy innych tego typu dokumentów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)