CES 2013: AMD też chce iść w mobilne

CES 2013: AMD też chce iść w mobilne

09.01.2013 12:00, aktualizacja: 09.01.2013 17:44

Firma AMD podczas tegorocznych targów CES pokazała oczywiście nowe procesory graficzne o imponujących osiągach oraz ogłosiła współpracę z VIZIO, ale to nie te prezentacje wzbudziły najgorętsze emocje. Okazało się bowiem, że AMD również chce się ścigać w produkcji układów SoC dla urządzeń przenośnych, telewizorów czy centr multimedialnych.

Według AMD układy Radeon HD z serii 8000M zostały przygotowane, aby zapewnić wydajność desktopowych kart graficznych różnego rodzaju komputerom przenośnym, w tym tym najcieńszym, gdzie cała elektronika musi być ciasno upakowana. AMD Radeon HD 8800M, 8700M, 8600M i 8500M to pierwsze karty dla laptopów na bazie architektury AMD Graphics Core Next (GCN), które dodatkowo będą oszczędzać energię dzięki technologiom Enduro oraz ZeroCore Power (kiedy komputer jest bezczynny). Układy te mają być prawdziwymi mocarzami w laptopach dla graczy i dla bardzo wymagających użytkowników. Znajdziemy je wkrótce w maszynach Asusa, Lenovo, Samsunga, później również innych producentów, a także na kartach do komputerów stacjonarnych produkowanych przez partnerów OEM.

AMD Everywhere

Do OEM-ów trafił już również nowy APU firmy AMD — Richland ma być 20-40% szybszy od układów A-Series (testowaliśmy Trinity). Jego następca, Kaveri, również został już zaprezentowany. Układ ten wykonany będzie w technologii 28 nm i ma wywołać małą rewolucję swoją heterogeniczną architekturą, ale o jego mocy przekonamy się dopiero pod koniec roku. Co ciekawe, maszyny z tymi układami będą wyposażone między innymi w sterowanie gestami bez dotykania urządzenia (jak widać, może się przydać w kuchni) i technologie przydatne w salonie, jak duplikowanie obrazu na telewizor.

Duże zainteresowanie budzą także nowe układy SoC AMD. 2- i 4-rdzeniowe procesory o architekturze x86 pojawią się w pierwszej połowie tego roku. Układ o nazwie Kabini, produkowany w technologii 28 nm spadkobierca platformy Brazos 2.0 (testowaliśmy w ZBOX Nano AD12 Plus), prezentowany był w cieniutkim netbooku i odznaczać się ma małym zużyciem prądu przy wydajności o 50% większej od poprzednika. Temash, produkowany w technologii 28 nm następca Hondo (konkurent Atoma Intela), przeznaczony jest dla tabletów i netbooków hybrydowych. AMD przewiduje, że będzie to najwydajniejszy układ dla tego typu urządzeń dostępny na rynku w tym roku, ale o tym przekonamy się, kiedy sprzęt trafi do naszych rąk.

Jeśli zaś chodzi o współpracę z VIZIO… najlepiej obejrzeć prezentację filmową.

AMD at CES 2013 -- AMD and VIZIO's Showcase New Lineup

Slajdy z konferencji można znaleźć na Slideshare, więcej o przedstawionych nowościach można dowiedzieć się na stronie AMD. Warto też zajrzeć na kanał AMD na YouTube.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)