CES 2013: Tegra 4, czyli fotografia obliczeniowa i 4G LTE w jednym układzie

CES 2013: Tegra 4, czyli fotografia obliczeniowa i 4G LTE w jednym układzie

07.01.2013 18:15, aktualizacja: 07.01.2013 18:28

W Las Vegas powoli rozkręcają się targi CES 2013, czeka nas więc w nadchodzącym tygodniu sporo nowości sprzętowych i technologicznych. NVIDIA ruszyła z kopyta i pokazała już kilka swoich produktów, w tym system informacyjno rozrywkowy i wskaźniki cyfrowe dla samochodów, konsolę Shield i tym samym kolejną generację układów z rodziny Tegra. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami Tegra 4 została wyposażona w moduł LTE, ale to nie wszystkie nowości.

Specyfikacja Tegry 4 nie zaskakuje. Za przetwarzanie grafiki odpowiedzialne będą 72 rdzenie NVIDIA GeForce. Sercem układu zaś będą 4 rdzenie ARM Cortex-A15s uruchamiane niezależnie w razie potrzeby (architektura Variable SMP), z piątym, energooszczędnym, pracującym kiedy akurat nie obciążamy urządzenia (tryb czuwania, odtwarzanie multimediów). Nie zaskoczyła również możliwość zamontowania przy układzie dodatkowo modemu LTE (Icera).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Najbardziej ciekawi mnie jednak rozwiązanie, które NVIDIA nazwała „architekturą fotografii obliczeniowej”. Za tym kryje się przystosowanie Tegry 4 do bliskiej współpracy z układem przetwarzającym obraz w aparacie. Dzięki temu możliwe ma być błyskawiczne robienie zdjęć HDR (o szerokim zakresie jasności), panoram, rekonstrukcji modeli 3D, a także na przykład kręcenie filmów w trybie HDR czy takiego podglądu na żywo. NVIDIA ma nadzieję, że poprzez połączenie mocy procesora, układu graficznego i aparatu przetworzony obraz będzie bliski temu, co widzą nasze oczy. Tym samym producent otwiera drogę przed kolejną generacją aparatów pokroju Galaxy Camera, czy innymi urządzeniami, których możliwości wzbogacą się o robienie świetnych (prawdopodobnie, bo nie tylko od przetwarzania to zależy) zdjęć.

Zainteresowanym przypominam, że jeszcze przez tydzień można oglądać nagranie z prezentacji NVIDII na CES (o fotografii obliczeniowej mowa jest od 40 minuty). Jutro o 1:00 naszego czasu rozpocznie się prezentacja firmy AMD.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)