[CES 2015] Debiut energooszczędnych Broadwelli: Intel nie odpuści sobie rynku mobilnego

[CES 2015] Debiut energooszczędnych Broadwelli: Intel nie odpuści sobie rynku mobilnego

[CES 2015] Debiut energooszczędnych Broadwelli: Intel nie odpuści sobie rynku mobilnego
05.01.2015 16:25, aktualizacja: 07.01.2015 13:58

Dla osób, które posiadały w komputerach desktopowych procesorywykonane w mikroarchitekturze Ivy Bridge, układy Haswell nieprzyniosły jakiejś znaczącej rewolucji. Co innego dla posiadaczylaptopów: nowa architektura pozwoliła na znaczące zmniejszeniezużycia energii, a w rezultacie odczuwalnie dłuższy czas pracy nabateriach. Zaprezentowane właśnie Broadwelle, czyli piąta generacjaprocesorów Core, wykonana w najnowszym procesie technologicznym 14nm, to kolejny krok w tę stronę. 10 nowych układów z TDP na poziomiezaledwie 15 W i cztery z TDP na poziomie 28 W pokazują, że Chipzillachce mieć dla siebie cały rynek ultramobilnych pecetów ikonwertowalnych tabletów.

Intel chwali się, że przejście na nowy proces technologicznypozwoliło na umieszczenie o 35% większej liczby tranzystorów na 37%mniejszej powierzchni układu, niż było to w wypadku Haswelli. Wpołączeniu z ulepszeniami architektonicznymi ma się to przekładać nao 24% wyższą wydajność grafiki, o 50% szybsze operacje transkodowaniewideo i wydłużenie czasu pracy na baterii nawet o 1,5 godziny –w porównaniu do czipów czwartej generacji.

Dla posiadaczy starszych, cztero- czy pięcioletnich komputerów,maszyny z nowymi Broadwellami mają być zupełnie nową jakością.Zapewnić mają dwukrotne wydłużenie czasu pracy na baterii,dwunastokrotnie większą wydajność grafiki, nawet dziewięciokrotniewiększą szybkość wybudzania maszyny.

Jak widać i tu niezwykłego przyrostu wydajności rdzeni niezobaczymy, ale warto zwrócić uwagę na możliwości zintegrowanejgrafiki Intel HD 5500, 6000 oraz Iris 6100. Nie tylko zapewniają onewsparcie dla wyświetlaczy 4K (także podłączanych bezprzewodowo), aleteż oferują sprzętowe wsparcie dla kodeków wideo takich jak VP8, VP9i HEVC oraz pełne wsparcie dla bibliotek graficznych DirectX 11.2,DirectX 12, OpenGL 4.3 i OpenCL 2.0.

Wraz z nowymi Broadwellami Intel wprowadza na rynek nowe 64-bitoweukłady SoC Atom Cherry Trail. Oprócz zwiększonej wydajności (i to nietylko grafiki) i dłuższego czasu pracy na baterii przynoszą teżobsługę zaawansowanej łączności komórkowej przez LTE Advanced, dziękimodemowi XMM 726x z antenami Cat 6, czyli działającymi w pasmie 2,6GHz. Oznacza to obsługę transferów nawet do 300 Mb/s.

Nowe Broadwelle: 28 wat TDP dla najbardziej wydajnych graficznie czipów
Nowe Broadwelle: 28 wat TDP dla najbardziej wydajnych graficznie czipów

Większa wydajność, niższe zużycie energii – to nie koniec.Intel mówi też o „nowych doświadczeniach użytkownika”.RealSense 3D pozwoli na sterowanie urządzeniami z nowymi procesoramiza pomocą gestów, skanowanie i rozpoznawanie obiektów 3D. RealSenseSnapshot przynieść ma pomiar głębi zdjęć, pozwalając na łatwą zmianęich ostrości czy dodawanie dynamicznych efektów. ContextAwareumożliwić ma ocenę otoczenia, w jakim się znajdujemy i dostarczyć natej podstawie informacji. Wake on Voice pozwoli budzić naszekomputery mówiąc do nich, zaś WiDi i WiGig sprawią, że zapomnimy, coto kable.

Oczywiście o wielu tych rozwiązaniach słychać było już wcześniej,ale dopiero w 2015 roku mają one stać czymś powszechnie spotykanym wnowych tabletach czy ultramobilnych laptopach. Czy jednak ludzie,którzy dopiero co kupili sobie nowe laptopy z Haswellami nie będąnieco zawiedzeni, że nie poczekali trochę dłużej na nowy sprzęt? O to jednak chodzi, by ożywić słabnącą sprzedaż PC, pokazać ludziom, że komputery należy wymieniać częściej, niż co pięć lat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)