[CES 2015] Elektryczne smart-narkotyki budzą zachwyt w Las Vegas

[CES 2015] Elektryczne smart-narkotyki budzą zachwyt w Las Vegas

[CES 2015] Elektryczne smart-narkotyki budzą zachwyt w Las Vegas
08.01.2015 15:50

Słyszeliśmy już o „wirtualnych narkotykach”,wykorzystujących dźwięki binauralne do zmiany psychicznego stanu ichsłuchaczy. Ich skuteczność pozostaje jednak do dziś pod znakiemzapytania, wiele osób uważa, że to raczej efekt autosugestii, w żadensposób nie mogący dorównać chemicznym środkom psychoaktywnym. Nategorocznym CES zadebiutował jednak wynalazek, który pod wielomawzględami może być skuteczniejszy, niż chemiczne środki dopoprawiania nastroju. Thync jest urządzeniem ubieralnym, które zapomocą impulsów elektrycznych modyfikuje fale mózgowe użytkownika.

Twórcy urządzenia – neurolodzy z Harvardu i Arizona StateUniversity – po zademonstrowaniu prototypu potencjalnyminwestorom błyskawicznie zebrali 13 milionów dolarów na prowadzeniedalszych prac. To bowiem pierwsze na rynku urządzenie, które potrafimierzalnie zmienić częstotliwość fal mózgowych, tak by zmienićnastrój człowieka, zwiększyć jego skupienie, uspokoić, czy dodaćenergii. Wykorzystuje w tym celu coś, co wynalazcy nazywają„algorytmami neurosygnałowymi”, sekwencjami impulsówelektrycznych doprowadzanych do poszczególnych obszarów mózgu, którepozwalają na selektywną aktywację poszczególnych ścieżek przewodzenianerwowego.

350129873999914945

Zakładana na głowę konstrukcja generuje impulsy o niewielkimnatężeniu poprzez elektrody na skroniach, karku i uszach. Sterowanieodbywa się poprzez aplikację na smartfonie. Obecnie pozwala ona nawywołanie dwóch stanów psychicznych – zwiększonej energii bądźuspokojenia. Efekty są zadziwiająco długotrwałe, testujący urządzenieochotnicy mówią o dwóch-trzech dniach. 75% z nich określiłostymulację wywołaną przez Thync jako „silną” lub„umiarkowaną”, przy czym „umiarkowaną”porównano do efektu 300-400 miligramów kofeiny.

Ubieralne urządzenie ma być alternatywą dla chemicznych środkówzmieniających nastrój, takich jak alkohol, tauryna czy inne, częstonielegalne stymulanty centralnego systemu nerwowego. Pomoże onoludziom w walce z jesienną depresją i popołudniową sennością. IsyGoldwasser, jeden z wynalazców Thynca mówi, że pozwoli ono ludziom nauzyskanie dostępu do możliwości ich umysłów – a gdy opanująswój umysł, będą mogli opanować swoje codzienne życie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeden z testujących ten ciekawy sprzęt dziennikarzy, redaktorserwisu DailyDot przyznaje, że rzeczywiście, coś w tym wszystkimjest. Aktywując Thynca w trybie stymulacji już po 20 minutach poczułsię znacznie lepiej, bardziej przytomny i świadomy. Czemu zresztąmiałoby być inaczej? Już dziesięć lat temu można było przeczytać wliteraturzenaukowej o wpływie przezczaszkowej stymulacji prądem elektrycznymna pracę systemu nerwowego.

Czy zatem wynalazcy Thynca są na drodze do stworzenia idealnegośrodka psychoaktywnego, taniego, nietoksycznego i łatwo sterowalnego?Na to pytanie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Przypomnimy tylko,że w świecie powieści z cyklu „Pierścień” Larry'egoNivena jedną z plag toczących ludzkość był „prąd” –uzależnienie od elektrycznych narkotyków, które tak łatwo i takskutecznie zastępowały wszystkie inne przyjemności, że błyskawiczniezamieniały swoich użytkowników w warzywa. Dziś zdobycie rozmaitych,nawet legalnych stymulantów wymaga pewnej aktywności i starań zestrony ich użytkownika. O co miałby się starać korzystający z Thyncaposiadacz smartfona i opaski na głowie?

Przekonamy się o tym już niebawem. Urządzenie pojawić się ma wsprzedaży jeszcze w tym roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)