[CES 2015] Google Cast pozwoli „rzucić” dźwięk na każdy głośnik w domu

[CES 2015] Google Cast pozwoli „rzucić” dźwięk na każdy głośnik w domu

[CES 2015] Google Cast pozwoli „rzucić” dźwięk na każdy głośnik w domu
05.01.2015 21:07

Google zaprezentował nowy pomysł na słuchanie muzyki. Dzięki Cast będzie można odtwarzać dźwięk z urządzenia mobilnego na różnych zestawach kompatybilnych głośników, jakie znajdziemy w domach. Jedne z pierwszych takich zestawów zapowiedziały już firmy LG, Denon i Sony.

Głośniki z Google Cast to rozszerzenie ekosystemu złożonego z Android TV i Chromecasta – kosztującego 35 dolarów odtwarzacza multimediów w postaci dongla. Na urządzeniu z Androidem lub iOS będzie można uruchomić kompatybilną aplikację i od razu wysłać dźwięk do wybranych głośników w pobliżu. Co ciekawe, także kompatybilne strony, otwarte w przeglądarce Chrome (z odpowiednim rozszerzeniem), będą mogły łatwo łączyć się z domowym zestawem audio. Podobnie jak w przypadku systemów kompatybilnych ze Spotify (tu warto zaznaczyć, że przynajmniej na razie aplikacja Spotify nie będzie kompatybilna z Cast), obowiązek pobierania i odtwarzania danych nie spoczywa na urządzeniu mobilnym, nie ma więc obaw o drenaż baterii podczas słuchania w domu. Podczas poruszania się między pomieszczeniami muzyka będzie „podążać” za osobą, co oznacza, że Cast będzie przełączał odtwarzanie na głośniki w odpowiednich pomieszczeniach, jeśli mamy w domu więcej niż jeden zestaw.

Pomysł ten wykorzystuje fakt, że sporo aplikacji dla obu wspomnianych systemów mobilnych, jak Pandora czy iHeartRadio, już współpracuje z donglami Chromecast. Wyjątkowo mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to aplikacje czekają na odpowiedni sprzęt – w tym przypadku nowe głośniki, na które mogą wysłać dźwięk. W przyszłości w Cast wyposażone zostaną także konsole. Na razie Google otworzył swój ekosystem jedynie dla producentów urządzeń przeznaczonych do słuchania, a Chromecast i odtwarzanie filmów pozostaną w jego rękach.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że Chromecast doczekał się godnego konkurenta. Ufundowany na Kickstarterze Matchstick, działający pod kontrolą systemu Firefos OS, będzie zintegrowany z telewizorami i przystawkami multimedialnymi firmy Philips/AOC. W przeciwieństwie do systemu wykorzystywanego przez Google'a, zawarty w Matchsticku Flint jest zupełnie otwarty i każdy będzie mógł produkować kompatybilne aplikacje i sprzęt. Ponadto Flint umożliwi odtwarzanie filmów na przykład z tabletu na telewizor bez łączenia się z Internetem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)