[CES 2015] Quark wielkości guzika od Intela. Czy nie będzie zbyt gorącym Quarkiem?

[CES 2015] Quark wielkości guzika od Intela. Czy nie będzie zbyt gorącym Quarkiem?

07.01.2015 11:33, aktual.: 08.01.2015 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rynek urządzeń „ubieralnych” jest obecnie zdominowanyprzez lekkie procesory ARM – i nic w tym dziwnego, w oferciekonsorcjum znaleźć można m.in. licencję na Cortexa M0+,zapewniającego *32-bitową wydajność w cenie 8-bitowego procesora *izużywającego mikrowaty energii. Na tegorocznym CES Intel prezentujeswoją odpowiedź na te wszystkie lekkie i tanie ARM-y, moduł Curiewielkości guzika, wykorzystujący odchudzony mikroprocesor Quark.

Quark nie jest niczym nowym –pokazany poraz pierwszy na Intel Developer Forum w 2013 roku jednordzeniowyczip X1000 miał napędzić Internet Rzeczy, znaleźć zastosowanie wzegarkach, ubraniach, lodówkach i grzechotkach. Na CES 2014 okazałosię, że dwurdzeniowa wersja Quarka będzie sercem maleńkiegokomputerkaEdison, przeznaczonego dla wynalazców chcących dodać „rozumu”swoim dziełom. Wydajność Quarka do tych celów okazała się jednakniewystarczająca – i finalnawersja Edisona korzystała już z 64-bitowego procesora Atom, a32-bitowy Quark działał jako procesor pomocniczy.

Obraz

Nowy czip okazał się jednak nietylko zbyt mało wydajny, ale też i zbyt gorący, przynajmniej wtestach przeprowadzonych przez laboratoria ARM. Okazało się, że oile czip z rdzeniem Cortex A9 pracuje bez żadnego dodatkowegochłodzenia w temperaturze 28,4 °C,to oryginalny jednordzeniowy Quark nagrzewał się podczas pracy dotemperatury 54,9 °C– i to przy takich banalnych zadaniach, jak obsługa wyłącznikaświatła. Oczywiście wiele można zarzucić metodyce testów ARM, alejedno jest pewne, nikt nie chciałby nosić na nadgarstku zegarkanagrzanego do temperatury bliskiej ścinania się białka.

TerazIntel chce zaoferować producentom urządzeń ubieralnych moduł Curie,urządzenie wielkości guzika, które w środku zawiera nową wersjęQuarka, mikroprocesor Quark SE. Niestety nie znamy jego parametrów,wiadomo jedynie, że w układzie znalazło się miejsce dla 384 KBpamięci flash i 80 KB SRAM, akcelerometru, żyroskopu i modułułączności Bluetooth. Curie ma stać się podstawą inteligentnychsensorów, wykorzystywanych we wszelakich smart-opaskach,smart-zegarkach i innych smart-podkoszulkach, gromadząc dane ofizycznej aktywności i przesyłając je do smartfonu.

Układowitowarzyszyć ma zestaw narzędzi deweloperskich IQ Software Kit, dziękiktóremu producenci smart-ciuchów będą mogli łatwo pisać firmware czyaplikacje kompatybilne z Curie. Można sobie wyobrazić, że nawet jeśliCurie/Quark SE nie będzie w stanie rywalizować pod względemenergooszczędności z układami ARM, to i tak znajdzie drogę dourządzeń ubieralnych, tak jak swoją drogę do tabletów z Androidemznalazły Atomy, oferowane producentom sprzętu w wyjątkowoatrakcyjnych (by nie powiedzieć dumpingowych) cenach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)