Chomik blokuje skrypt użytkownika Wykopu. Czy to koniec darmowego pobierania plików?

Chomik blokuje skrypt użytkownika Wykopu. Czy to koniec darmowego pobierania plików?
Oskar Ziomek

17.01.2017 21:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niecały tydzień temu informowaliśmy o nietypowym projekcie jednego z użytkowników Wykopu, który stworzył stronę umożliwiającą pobieranie plików z serwisu chomikuj.pl z pełną prędkością i pominięciem etapu logowania. W efekcie umożliwiało to całkowicie darmowe pobieranie danych, o ile pojedynczy plik był mniejszy niż 1 GB. Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, jednak kilka dni temu strona ostatecznie przestała funkcjonować – winny jest Chomik, który zadbał o lepsze zabezpieczenia.

Legalność działania strony chomikuj-pobieranie.net od początku budziła wątpliwości, czego wyraz w komentarzach dawali użytkownicy śledzący rozwój projektu (oryginalny wpis na Wykopie został już jednak usunięty). Twórca obstawał przy tym, że nie narusza regulaminu serwisu w tym zakresie i w swoim tempie kontynuował prace nad stroną. Ta funkcjonowała natomiast średnio wydajnie, co tłumaczone było przeciążeniem serwerów.

Twórca strony ponownie udostępnia zaktualizowane statystyki
Twórca strony ponownie udostępnia zaktualizowane statystyki

Ostatecznie jednak cały projekt został zakończony – zarządcy Chomika zadbali o zwiększenie zabezpieczeń. Jak pisze sam twórca strony na Wykopie: Chomik zmajstrował sobie bota do blokowania. Nie wspomina natomiast nic o tym, jakoby serwis kontaktował się z nim lub planował wyciągnąć dodatkowe konsekwencje. Oficjalne wyjaśnienie, które znalazło się na stronie skryptu jest następujące:

Szanowni Państwo.Serdecznie dziękuję za wsparcie oraz zainteresowanie stroną ale nadszedł już jej koniec.W ciągu tygodnia udało się zbudować niesamowity fenomen a to wszystko zaczęło się od tego wpisu na Wykopie – a kolejny wpis osiągnął ponad 95 tys unikalnych wyświetleń i został opublikowany na stronie głównej.

Kilka dni później ukazał się artykuł na DobreProgramy.pl oraz na AntyRadio.pl. Zapraszam do obserwowania mojego profilu na Wykopie: http://www.wykop.pl/ludzie/xavkas/ – być może pojawią się kolejne ciekawe projekty. Kontakt z autorem: chomikujpobieranie.net@gmail.com

Projekt został więc zakończony, ale wcale nie oznacza to, że w przyszłości nie ruszą nad nim dalsze prace. Szkoda, że twórca nie rozwijał go w oparciu o otwarty kod. Być może znalazłby innych pasjonatów, którzy przyczyniliby się do kontynuowania prac nad skryptem. Z pewnością zaowocowałoby to znacznie szybszym rozwojem i być może stabilniejszą pracą. Z drugiej jednak strony, mając wgląd w otwarty kod, Chomik mógłby szybciej załatać wykorzystaną lukę w systemie. Na dziś trudno spekulować, czy ominięcie zabezpieczeń w inny sposób jest wciąż możliwe.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)