chomikuj-pobieranie.net wraz z licencją na skrypt wystawiona na aukcję. Na Wykopie cisza

chomikuj-pobieranie.net wraz z licencją na skrypt wystawiona na aukcję. Na Wykopie cisza

chomikuj-pobieranie.net wraz z licencją na skrypt wystawiona na aukcję. Na Wykopie cisza
Oskar Ziomek
28.01.2017 15:28, aktualizacja: 28.01.2017 15:53

Kto chce spiracić Chomika? Kilka tygodni temu spore zamieszanie wywołała strona pewnego Wykopowicza, który stworzył skrypt umożliwiający darmowe pobieranie plików z Chomika. Wykorzystując słabości serwisu, pozwalał on bez odliczania transferu użytkownika pobierać pliki o maksymalnej wielkości 1 GB, i to bez ograniczeń prędkości połączenia.

Niewiele później, z powodu licznych problemów, działanie strony zostało zakończone, zaś jej autor – xavkas – zachęcił do odwiedzania swojego profilu na Wykopie, by śledzić dalsze projekty. Wszystko wskazuje jednak na to, że użytkownik chce całkowicie odciąć się od rozwijanego przez siebie wcześniej pomysłu: domena chomikuj-pobieranie.net została wystawiona na sprzedaż, zaś konto na Wykopie – usunięte.

Sytuacja jest tym bardziej ciekawa, że dotychczas twórca skryptu omijającego zabezpieczenia Chomika raczej chętnie dzielił się z innymi użytkownikami aktualnym postępem w pracach i informował o rozwoju projektu. Tymczasem od momentu zamknięcia strony, jego aktywność znacznie zmalała i poza komunikatem wyświetlanym przez pewien czas na stronie (o czym informowaliśmy wcześniej), osoby zainteresowane rozwojem sytuacji nie doczekały się dalszych wyjaśnień.

Domena chomikuj-pobieranie.net została wystawiona na Allegro, a aukcja zakończy się za tydzień. Sądząc po liczbie wyświetleń oferty, zainteresowanie jest spore. Twórca ponownie zwraca uwagę na statystyki (45 tys. unikalnych użytkowników serwisu w przeciągu 19 dni działania) i co ciekawe – po zakupie oferuje nawet swoją pomoc przy dalszym rozwoju projektu. Wystawiona została bowiem też licencja na wspomniany skrypt, działający z tą konkretną domeną.

Do zakupu mają zachęcić statystyki ruchu i wycena. Źródło: oferta sprzedaży
Do zakupu mają zachęcić statystyki ruchu i wycena. Źródło: oferta sprzedaży

Prezentowane są również zrzuty ekranu panelu administratora, w tym niewielki fragment kodu samej strony. Do zakupu zachęcać ma również wycena domeny, która według opublikowanych informacji może być warta ponad 31 tysięcy złotych. xavkas wyjaśnia, że skrypt do funkcjonowania potrzebuje kont z dostępnym transferem – można go zasilać z innych serwisów oferujących hurtowo transfer z Chomika za niskie ceny. Można więc powiedzieć, że jest to okazja dla tych, którzy chcą zająć się pośrednictwem w rozpowszechnianiu zachomikowanych dystrybucji Linuksa.

Do teraz legalność działania skryptu użytkownika Wykopu budziła kontrowersje, choć twórca zapewnia, że skrypt nie narusza regulaminu Chomika. Na tę chwilę trudno o jednoznaczną odpowiedź, czy przekazanie projektu w inne ręce poskutkuje dalszym jego rozwojem i wielkim powrotem, tym razem na wydajniejszych serwerach. W chwili tworzenia niniejszej publikacji, oferta sprzedaży domeny osiągnęła ponad 6 tysięcy wyświetleń, zaś najwyższa (i aktualnie jedyna) oferta kupna to 500 zł.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)