Chrome wstrzyma odtwarzanie Flasha, aby oszczędzać energię

Strona głównaChrome wstrzyma odtwarzanie Flasha, aby oszczędzać energię
05.06.2015 10:47
Chrome wstrzyma odtwarzanie Flasha, aby oszczędzać energię
Redakcja
Redakcja

Użytkownicy Google Chrome już niebawem powinni pozytywnie odczuć zmiany, jakie właśnie trafiły do wersji beta tej przeglądarki. Autorzy postanowili popracować nad energooszczędnością i w tym celu zmienili sposób zachowania wtyczki odpowiedzialnej za działanie Adobe Flasha. Ma to pozwolić na znaczne wydłużenie czasu pracy na baterii z wykorzystaniem Chrome.

Zmiany co prawda nie dotyczą którejś z funkcji wbudowanej w przeglądarkę, ale i tak powinny przynieść istotne zmiany. Wszystko za sprawą tego, co oferuje Chrome – oryginalna wersja przeglądarki od Google zawiera zintegrowaną wtyczkę Adobe Flash Player, która jest automatycznie aktualizowana. Użytkownicy nie muszą jej instalować ręcznie, jak ma to miejsce np. w Firefoksie. W wielu sytuacjach mogą jednak w ogóle nie zdawać sobie sprawy z tego, że przeglądana strona zawiera elementy wykonane w tej technologii i powoduje uruchomienie odtwarzacza. Domyślnie ustawienia przewidują natomiast zapewnienie użytkownikowi dostępu do wszystkich treści.

350137426095925185

Ostatnia wersja beta przeglądarki zmienia to zachowanie. Jak deklarują deweloperzy, Chrome 44 będzie w sposób inteligentny wykrywać i wstrzymywać odtwarzanie treści, które nie są kluczowe dla treści zawartej na stronie internetowej. Co to oznacza w praktyce? O ile filmy lub gry będą uruchamiane automatycznie, jak miało to miejsce do tej pory, tak wszelkie dodatkowe elementy ozdobne korzystające z Adobe Flash mogą zostać wstrzymane. Wszystko to po to, aby nie obciążać komputera zbędnymi operacjami i tym samym wydłużyć czas pracy na zasilaniu z baterii. Nie wiemy, co dokładnie oznacza stwierdzenie dotyczące „inteligentnego” działania tej funkcji, możemy jednak podejrzewać, że przeglądarka będzie wstrzymywać np. odtwarzanie niektórych z reklam, które nie znajdują się w aktualnie wyświetlanym obszarze.

Jeżeli mechanizm błędnie rozpozna jakąś z animacji i wstrzyma coś, co powinno być odtwarzane, użytkownik będzie mógł je ponowić za pomocą pojedynczego kliknięcia. Zachowanie wtyczek możemy również regulować w ustawieniach przeglądarki Google Chrome – w najnowszej wersji testowej możemy zdecydować o ich automatycznym uruchamianiu, starcie dopiero po potwierdzeniu użytkownika, a także właśnie wyborze inteligentnym. Programiści firmy poinformowali, że w najbliższych miesiącach pojawią się dodatkowe zmiany, które jeszcze bardziej zwiększą energooszczędność Chrome. Zgodnie z wypowiedziami z niedawnego AMA na Redit pracują również nad zmniejszeniem apetytu przeglądarki na pamięć RAM.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)