Chrome ze wsparciem dla Windows XP przynajmniej do końca roku

Chrome ze wsparciem dla Windows XP przynajmniej do końca roku

Chrome ze wsparciem dla Windows XP przynajmniej do końca roku
Redakcja
17.04.2015 12:43, aktualizacja: 17.04.2015 12:58

Rok temu Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie techniczne dla Windows XP, odcinając ten system także od aktualizacji dla przeglądarki Internet Explorer. Wiele firm postanowiło wspierać go nadal, czego przykładem jest Google i jego przeglądarka Chrome. Firma właśnie przedłużyła wsparcie dla starego systemu, będzie dostarczać aktualizacje przynajmniej do końca tego roku.

Brak poprawek bezpieczeństwa dla przeglądarki internetowej to w dzisiejszych czasach ogromny problem. Windows XP jest natomiast narażony na ataki również za sprawą biuletynów zabezpieczeń, które go nie obejmują, a które odsłaniają luki występujące w tym systemie. Rok temu Google zapewniło, że będzie wspierać Windows XP do kwietnia 2015 roku, niezależnie od decyzji Microsoftu. Przeglądarka Chrome tworzona przez tę firmę otrzymywała aktualizacje i będzie otrzymywać je nadal, przynajmniej do końca tego roku, bo właśnie taki termin wyznaczono w ostatnim oświadczeniu.

Obraz

Co będzie później, jak na razie nie wiadomo. Najprawdopodobniej decyzje zostaną uzależnione od popularności poszczególnych wersji systemu Windows. Obecnie XP jest użytkowany na większej liczbie komputerów niż 8 i 8.1, a to pokazuje, że nawet bez wsparcia system radzi sobie bardzo dobrze. Statystyki mówią o komputerach możliwych do zbadania tj. podłączonych do Internetu, są więc dosyć wiarygodne w kwestii komputerów o zwiększonym ryzyku ataku. Google Chrome może się natomiast wydawać dobrą receptą na zwiększenie bezpieczeństwa internautów: przeglądarka skanuje odwiedzane strony internetowe, dostarcza aktualnego i zabezpieczonego Flasha i czytnik PDF, a dodatkowo izoluje procesy wszystkich dodatków i kart, zwiększając tym samym bezpieczeństwo.

Dla wielu użytkowników taka pociecha ze strony Google jest jednak marna i niewiele znaczy. Jeżeli ktoś korzysta z Windows XP z powodu posiadania nieco leciwego już sprzętu, to Chrome nie jest dla niego zbyt dobrym wyborem. W przypadku wersji dla systemów Windows przeglądarka ta działa coraz gorzej, zarówno pod względem występujących błędów i niestabilności, jak i wydajności. Lepszym wyborem wydają się lżejsze programy z rozbudowanym Firefoksem na czele. Jeżeli i on okazałby się zbyt ciężki dla starszej konfiguracji sprzętowej, zawsze można sięgnąć po najlżejsze alternatywy w postaci np. Midori.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)