Chromebit atakuje: tylko 100 dolarów za komputer wielkości pendrive’a

Chromebit atakuje: tylko 100 dolarów za komputer wielkości pendrive’a

Chromebit atakuje: tylko 100 dolarów za komputer wielkości pendrive’a
Redakcja
31.03.2015 23:28, aktualizacja: 01.04.2015 09:56

Pamiętacie Intel Compute Stick, jakie zostały zaprezentowane podczas targów CES? Te niewielkie komputerki z Windowsem lub Linuksem miały być receptą na problem zarówno kosztów jak i miejsca niezbędnego na duży komputer. Właśnie pojawiła się dla nich poważna alternatywa ze strony Google i Asusa – poznajcie Chromebit.

Podobnie do urządzenia tworzonego przez Intela, także i tutaj mamy do czynienia z bardzo małym komputerem wielkości pendrive’a. Wystarczy podpiąć go do telewizora, aby móc cieszyć się systemem prosto od Google. Android? Nie i to jest właśnie zaskakujące, choć nazwa powinna już zainteresowanym wszystko wyjaśnić. Na tych „maluchach” znajdziemy Chrome OS, a więc będziemy z nich mogli korzystać zupełnie tak, jak z Chromebooków. Oczywiście możliwości będą w pewien sposób ograniczone, ale do pracy z usługami Google działającymi głównie online to i tak strzał w dziesiątkę.

Obraz

Chromebit został wyposażony w dwa złącza. Z jednej strony jest HDMI, z drugiej USB 2.0 do zasilania, a także podłączania opcjonalnych urządzeń zewnętrznych. W tym celu lepiej jednak wykorzystać dostępne Bluetooth 4.0, które w komunikacji bezprzewodowej wspiera dwuzakresowe Wi-Fi 802.11ac. Komputer został wyposażony w układ Rockchip RK3288 (28 nm, cztery rdzenie Cortex-A17 o taktowaniu 1,8 GHz) z czterordzeniowym GPU w postaci Mali-T760 i 2 GB pamięci RAM. Dodatkiem jest 16 GB pamięci flash na system i dane. Zastosowany SoC pozwala na dekowanie wideo 1080p i 4K, zapewnia również wsparcie dla OpenGL ES 3.1 i OpenCL 1.1. Bez najmniejszych trudności podłączymy go do telewizorów o naprawdę dużej rozdzielczości (do 3840 × 2160 pikseli). Wszystko to za zaledwie 100 dolarów. Nawet przy obecnym, wysokim kursie jest to cena nad wyraz atrakcyjna.

Jak Chromebit wypada w starciu z Intel Computer Stick? Przede wszystkim urządzenie Intela jest droższe, bo w wersji z Windows 8.1 kosztuje 149 dolarów. Najważniejszy może tu być jednak system operacyjny. Chromebooki szybko zdobywają popularność, a prostota Chrome OS jest nie przeszkodą, lecz zaletą, która buduje sukces. Windows natomiast na nieco ograniczonym sprzęcie z Atomem radzi sobie przeciętnie. Żaden z tych komputerów i tak nie zostanie wykorzystany do naprawdę poważnej pracy, wybór wydaje się więc oczywisty.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)