Chromebooki nagle zyskały na wartości dzięki łatwej konwersji aplikacji z Androida na Chrome

Chromebooki nagle zyskały na wartości dzięki łatwej konwersji aplikacji z Androida na Chrome

Chromebooki nagle zyskały na wartości dzięki łatwej konwersji aplikacji z Androida na Chrome
01.04.2015 17:02

Nowe, kosztujące w przeliczeniu poniżej 700 zł chromebooki jużniebawem będą mogły przyciągnąć klientów nie tylko ceną. Google jestbliskie ukończenia prac nad środowiskiem uruchomieniowym ARC. Budujeono pomost między dwoma systemami operacyjnymi z Mountain View,pozwalając każdemu zajmującego się Androidem programiście łatwoprzenieść swoją grę czy aplikację zarówno na urządzenia zChromeOS-em, jak i na desktopowe wersje Chrome.

ARC (czyli Android Runtime for Chrome) został po raz pierwszyzaprezentowany podczas zeszłorocznej konferencji Google I/O, kiedy topokazano, jak na chromeboku działa kilka androidowych aplikacji, wtym popularny notatnik Evernote, narzędzie do nagrywania iudostępniania zapętlonych samolubek wideo Vine czy aplikacja do naukijęzyków Duolingo.

Co prawda do dziś w sklepie z aplikacjami dla Chrome/ChromeOS-aandroidowego oprogramowania jeszcze nie widać, ale niebawem ulegnieto zmianie. ARC jest już dostępny w wersji beta, a Google udostępniłoARCWeldera, działające w Chrome narzędzie, które pozwala na łatweprzekonwertowanie pliku instalkacyjnego APK do formatu rozpoznawanegoprzez nowe środowisko uruchomieniowe. Uzyskany wynikowy ZIP, jeśliokaże się działać poprawnie, można zgłosić do Chrome Web Store nastandardowych zasadach.

Przetestowaliśmy ARC Weldera na redakcyjnym chromebooku od Acera,konwertując za jego pomocą kilka prostych opensource'owych aplikacjipobranych ze sklepu F-Droid. Faktycznie konwersja przebiega łatwo,uzyskane aplikacje wynikowe działały bez zastrzeżeń, szybko istabilnie, lepiej niż stworzone za pomocą narzędzi niezależnego ARChon Custom Runtime.

Gorzej może być z komercyjnym oprogramowaniemrozprowadzanym przez oficjalny sklep Play, które wykorzystuje usługiGoogle Play Services. Póki co ARC obsługuje bowiem jedynie wybranypodzbiór tych usług, w tym Ads, Auth, Location i Maps. Firma zMountain View obiecuje jednak wsparcie wszystkich usług w wersjifinalnej ARC-a, co pozwoli na swobodne przenoszenie praktyczniewszystkich androidowych aplikacji na Chrome.

Powinno to skutecznie odebrać argumenty wszystkim tym, którzyśmieją się z chromebooków, nazywając je drogimi przeglądarkami, naktóre nie ma żadnego oprogramowania. W oficjalnym sklepie Google Playznaleźć można dziś 1,5 mln aplikacji na Androida. Nawet jeśli naChrome przeniesiony zostanie jeden promil z nich, atrakcyjność tejklasy urządzeń wśród tzw. zwykłych użytkowników znacząco wzrośnie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)