Ciekawa koncepcja interfejsu Windows 9: rozbudowane i wygodniejsze Modern

Ciekawa koncepcja interfejsu Windows 9: rozbudowane i wygodniejsze Modern

Ciekawa koncepcja interfejsu Windows 9: rozbudowane i wygodniejsze Modern
Redakcja
25.03.2014 10:56

Interfejs Modern jaki pojawił się w Windows 8 wzbudził skrajne emocje. Pomimo, że od premiery tego systemu minęło już sporo czasu, pomimo, że pojawił się Windows 8.1 a na horyzoncie jest pakiet Update 1, popularności za dużej on nie zdobył. Walka z przyzwyczajeniami robi swoje, podobnie jak dosyć niska efektywność pracy z Modern, w szczególności przy pierwszej wersji, która zrobiła na wielu bardzo złe wrażenie, jakie trudno będzie teraz zmyć. Wiele osób czeka na Windows 9, ale czy on przyniesie kolejną rewolucję, czy może po prostu ewolucję już wdrożonych rozwiązań? Odpowiedzi na to pytanie nie znamy, możemy jednak zapoznać się z bardzo ciekawą koncepcją. Jak widać, nie tylko nowe Menu Start może być sukcesywnie przerabiane przez osób, które chcą więcej niż standardowo oferuje system od Microsotu.

Windows 9 Design Concept on Touch-Equipped Desktop PC

W wizji autorów nagrania widzimy dosyć mocno przebudowany interfejs Modern, który został wyposażony w nowe funkcje. Pierwsze co rzuca się w oczy to pasek zadań przeniesiony na lewą stronę i z nieco inaczej wkomponowanymi ikonami, bardziej na kształt menu znanego z Unity w Ubuntu. Pasek ten może być chowany w zależności od ustawienia użytkownika. Same skróty do aplikacji zostały także znacznie lepiej przystosowane do obsługi dotykiem zapewniając znacznie większe menu i dodatkowe opcje (minimalizuj, maksymalizuj etc.). W zależności gdzie klikniemy, same menu kontekstowe będzie w wersji desktopowej lub Modern. Lepiej wykorzystany został także lewy wysuwany pasek z listą aktualnie otwartych aplikacji, który może wyświetlać godzinę, czy też stan naładowania baterii. Autorzy postanowili także rozbudować wyszukiwarkę, która może działać nawet po włączeniu aplikacji i pozwalać na szybką zmianę wyboru na innych z listy wyszukiwania. W samych aplikacjach modern w prawym wysuwanym pasku znajdziemy natomiast ikonę pomocy, która wyświetla najważniejsze informacje o elementach w aplikacji i objaśnienie ich funkcji.

Uwagę zwraca także możliwość przerzucania na bok samego menu start, podobnie jak i aplikacji już w tej chwili w oficjalnym wydaniu. W takim wypadku ikony są automatycznie zmniejszane, niemniej nadal pozwalają na swobodne uruchamianie aplikacji. Jeszcze ciekawsza jest opcja pozwalająca na automatyczne uruchamianie dwóch aplikacji, które są dzielone po połowie dostępnego obszaru roboczego. Oczywiście nie jest to nic oficjalnego, a jedynie wizja pewnej grupy osób. Trzeba jednak przyznać, że dosyć ciekawa i pokazująca, że nawet w Modern po pewnych zmianach można by robić naprawdę sporo. Czy dojdzie to do skutku? Tego nie wiemy, trzeba czekać na Windows 9 i liczyć na to, że Microsoft będzie obserwował propozycje użytkowników z całego świata i wyciągnie choćby pewne wnioski związane z swoim interfejsem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)