CinePaint (fork GIMP-a) wraca do gry

CinePaint (fork GIMP-a) wraca do gry

01.12.2011 17:09

Zawsze mówiłam, że w Open Source nic nie ginie. I oto na scenę wraca kolejny projekt, o którym nie było nic słychać przez kilka lat — CinePaint.

CinePaint to program do obróbki i retuszu grafiki rastrowej, ze specjalnym naciskiem na klatki filmowe, który powstał na podstawie GIMP-a 1.0.4. Pierwotnie był znany jako Film Gimp. Program ten był nawet wykorzystany przy postprodukcji kinowych hitów z przełomu wieków, jak „Stuart Malutki” i „Scooby-Doo”. Jednak słuch o nim zaginął gdzieś w 2008 roku, po wydaniu wersji 0.26. W 2010 roku było widać jakiś ruch w kierunku reaktywacji projektu, ale musieliśmy czekać prawie dwa lata na efekty.

CinePaint wrócił z wydaniem wersji 1.0 programu. Na razie dostępny jest jedynie kod źródłowy, ale wkrótce powinny pojawić się kompilacje dla Windowsa, Linuksa i Mac OS X, które trafią do naszej bazy programów. Program ten niestety nie różni się wiele od pozostawionej 3 lata temu wersji, więc znajdziemy tu mocno przestarzały interfejs użytkownika i dość ubogą paletę, choć „pod maską” drzemie obsługa obrazów o głębi koloru zapisanej z użyciem notacji zmiennoprzecinkowej na potrzeby obrazów HDR, przestrzeń barw CMYK na potrzeby wydruków, oraz całkiem przyzwoity warsztat do obróbki zdjęć w trybie 16-bitowym.

Obecnie CinePaint nie przedstawia się imponująco, ale wszystko przed nim. Pozostaje mieć nadzieję, że program dogoni resztę świata i znów będzie jednym z najpopularniejszych projektów otwartoźródłowych. I oby ktoś wziął się za przebudowę strony projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)