ClickMonitorDDC – sterowanie monitorem bez sięgania do przycisków

ClickMonitorDDC – sterowanie monitorem bez sięgania do przycisków

09.01.2017 12:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ClickMonitorDDC to niewielki program do sterowania monitorem, bez korzystania z przycisków. Program tego typu przyda się gdy trzeba będzie przyciemnić obraz albo zmienić barwę. Program sprawdzi się przy lekkiej korekcie ustawień monitora, można też stosować go jako zamiennik f.luxa. ClickMonitorDDC nie wymaga instalacji, więc można go uruchamiać także na nie swoim komputerze.

Obraz

ClickMonitorDDC korzysta z protokołu DDC (VESA Display Data Channel) do sterowania monitorem. W przypadku laptopów dostępne są niestety tylko ustawienia jasności. Program rozwija skrzydła gdy mamy do czynienia z monitorem zewnętrznym, podłączonym przez DVI, HDMI, DisplayPort lub VGA. Wtedy program może zmienić także wyświetlane barwy, w tym zmniejszyć ilość niebieskiego światła, emitowanego przez monitor. Może to mieć korzystny wpływ na jakość snu.

Obraz

Program zagnieżdża się w obszarze powiadomień, gdzie pokazuje wartości parametrów monitora. Po otwarciu okna można zmieniać osobno różne parametry obrazu. Z programu można też korzystać z linii poleceń, co pozwala wykorzystać go w różnych skryptach automatyzujących pracę komputera. W ustawieniach można przypisać zestawom argumentów (a więc ustawieniom obrazu) skróty klawiszowe, by łatwo się przełączać między schematami kolorystycznymi. Można też zmienić barwy wskaźników, by były czytelniejsze – domyślny zestaw nie wygląda dobrze.

Korzystając z tego programu trzeba pamiętać, że jego możliwości zależą od tego, na co pozwala oprogramowanie monitora. Jeśli obraz nie zareaguje na wprowadzone zmiany, warto sprawdzić, czy monitor nie pracuje w jednym z ustalonych „na sztywno” trybów („gry”, „film” i podobne) – ich parametrów nie da się zmienić.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)