Co dziesiąty Polak piratem aplikacji mobilnych. Przodują użytkownicy iOS-a

Co dziesiąty Polak piratem aplikacji mobilnych. Przodują użytkownicy iOS-a
22.10.2015 16:52
Co dziesiąty Polak piratem aplikacji mobilnych. Przodują użytkownicy iOS-a

Piractwo w przypadku aplikacji mobilnych można uznać za zagadnienie niszowe w stosunku do tego, jak naruszanie licencji oprogramowanae jest opracowane w przypadku komputerów. Serwis Mobileworld24.pl zbadał te kwestię w polskich warunkach na odpowiadającej przekrojowi rynku grupie.

Mobileworld24.pl zapytało o piractwo mobilne 1064 osób korzystających z urządzeń z wszystkimi najpopularniejszymi aktualnie systemami operacyjnymi. Można nawet uznać, że stosunek liczbowy użytkowników kolejnych systemów poniekąd odzwierciedla sytuację na polskim rynku. Oczywiście najistotniejszym pytaniem było to, czy użytkownik korzysta z pirackich aplikacji.

350144620585576385
350144620585641921

Twierdząco odpowiedziało 11% badanego ogółu. Problem stanowi fakt dość swobodnego podejścia autorów badań do metodologii. Otóż ankieta dopuszczała możliwość pozostawienia niektórych pytań bez odpowiedzi. Rzutuje to na fakt, że w przypadku niektórych zagadnień suma odpowiedzi nie zgadza się z liczbą osób, które w ogóle do badania przystąpiły.

Do wyników należy zatem podchodzić z dystansem i uwzględnieniem liczby osób, które odpowiedziały na każde pytanie, co zresztą zaznaczyliśmy. Jest to o tyle istotne, że badanie mobilnego rynku pod kątem piractwa, szczególnie w warunkach polskich, jest relatywnie rzadkie i tolerancja rzędu od kilku do kilkunastu osób może wpłynąć na ogólną ocenę sytuacji.

Czy korzystasz z pirackich aplikacji mobilnych?
Czy korzystasz z pirackich aplikacji mobilnych?

O ile kolejno 12% i 7% użytkowników korzystających z pirackich aplikacji w przypadku Androida i Windows Phone'a trudno uznać za dane szczególnie zaskakujące, to dziwić może fakt, że już co trzeci badany Polak korzystający z iOS-a nie stroni od mobilnego piractwa. Zwłaszcza, że na ogół badani niezależnie od systemu stwierdzali, że powodem ich praktyk jest zbyt wysoka cena programów – twierdzi tak około 80% polskich mobilnych piratów.

Uwagę zwracają także dodatkowe zebrane informacje. Na przykład tego czy polscy użytkownicy urządzeń mobilnych kiedykolwiek kupili aplikacje mobilną czy też korzystają tylko z programów darmowych. Kupowanie aplikacji zadeklarowało 29% badanych. Z pełną treścią raportu z badań można zapoznać się na Mobileworld24.pl.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)