Co wie o tobie Facebook? Swój profil reklamowy może sprawdzić każdy

Strona głównaCo wie o tobie Facebook? Swój profil reklamowy może sprawdzić każdy
26.04.2017 20:35
Co wie o tobie Facebook? Swój profil reklamowy może sprawdzić każdy

Nikogo nie trzeba przekonywać, że aktywności przeciętnego użytkownika Facebooka z nawiązką wystarczają do skutecznego nakreślenia jego profilu. Oczywistością jest także, że posiadanie takich informacji to ogromna władza, wręcz niebezpieczna w ręku jednego człowieka.

Niewielu wie jednak, że na Facebooku można sprawdzić swój profil, jaki serwis udostępnia reklamodawcom. Jak zauważa The Next Web wszystkie informacje, jakie Facebook gromadzi o swoich użytkownikach, a następnie je spienięża, sprawdzić można w Ustawieniach, w kategorii Reklamy.

Wystarczy rozwinąć tam panel Twoje informacje, by wyświetlone zostały dane, które świadomie uzupełnił (a zatem udostępnił) sam użytkownik. Tutaj można zdecydować, czy mają one być wykorzystywane dla profilowania reklamowego. Znacznie ciekawsza jest jednak zawartość menu Twoje kategorie:

Kategorie w tej sekcji pomagają reklamodawcom docierać do osób, które z największym prawdopodobieństwem zainteresują się ich produktami, usługami i działalnością. Dodaliśmy Cię do tych kategorii na podstawie informacji podanych przez Ciebie na Facebooku oraz innych aktywności.

Znajdziemy tutaj metki, jakie Facebook nadał automatycznie, na podstawie aktywności. Część z nich dotyczy wykorzystywanych urządzeń i oprogramowania. Inne jednak (jak moje Bliscy znajomi ekspatów) nie są już jednak tak oczywiste. Nie przypominam sobie na przykład, aby moja pozaczatowa aktywność na Facebooku mogła sugerować, że nie mieszkam sam.

350199146722322369

Facebook nie jest jednak nieomylny, choć błędne były zaledwie dwie z 21 metek. Na szczęście jeżeli ktoś poczuje się pokrzywdzony nieprecyzyjnym otagowaniem, to każdy element charakterystyki może zostać usunięty. Nikt przecież nie chce sprzedawać się w oparciu o fałszywe informacje.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)