Cooler Master NotePal E1 — ochłodzi także Ciebie

Cooler Master NotePal E1 — ochłodzi także Ciebie

10.10.2012 16:34, aktual.: 16.10.2012 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chłodzenie laptopa niestety często pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza jeśli chcemy poużywać go niekoniecznie na płaskiej i twardej powierzchni — trzymając na kolanach albo, tak jak mi się to często zdarza, na kolanach przykrytych kołdrą w pozycji półleżącej „zaraz przed spaniem”. Czasem warto sięgnąć po podkładkę zapewniającą dodatkowe chłodzenie i akurat Cooler Master NotePal E1 w moich rękach się sprawdził.

Obraz

Podstawka ma wymiary 380 x 305 mm i niecałe 5 cm grubości. Według producenta można na niej postawić laptopa o maksymalnej przekątnej ekranu 15,4 cala, ale wydaje mi się, że jest bardziej odpowiednia dla 14-calowego sprzętu. Dzięki rozkładanym nóżkom można na niej pracować pod kątem 7,5 bądź 10° względem poziomu. Zamontowany w niej wiatrak o średnicy 23 cm nie wchodzi na wysokie obroty (około 600 obrotów na minutę), dzięki czemu podkładka nie jest szczególnie głośna (20 dB według producenta) — oczywiście daje się we znaki podczas pisania w ciszy, ale przy oglądaniu filmu lub grze, kiedy naprawdę przydatne jest dodatkowe chłodzenie, o jego obecności po prostu zapominałam. W wielu przypadkach jest to zresztą korzystna zamiana — dodatkowy tysiąc obrotów wiatraków laptopa (w przypadku MacBooka Air na poziomie powyżej 5000 RPM wyją jak potępieńcy) zastępuje „niski” szum w podkładce.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Do zasilania podkładki potrzebny jest jeden port USB, którego w zasadzie nie tracimy, gdyż urządzenie ma wbudowany prosty przedłużacz USB i można spokojnie wykorzystać port z tyłu do podłączenia mniej wymagającego urządzenia (odbiornik do myszki bezprzewodowej działał bez problemu). Dzięki temu, że podkładka ma wylot powietrza skierowany w stronę użytkownika, a nie do dołu, można z niej korzystać także w warunkach bardziej „pościelowych”. Jest to jednocześnie zaleta i wada tej konstrukcji. Dmuchanie prosto w użytkownika skutkuje chłodzeniem nie tylko komputera, co bywa nieprzyjemne po dłuższym czasie, kiedy jeszcze nie rozpoczął się sezon grzewczy, a już by wypadało… latem być może bym to rozwiązanie bardziej doceniła. Plastikowe nóżki laptopa na metalowej siatce trzymają się tak sobie i laptop podczas używania się przesuwa, ale jeśli ktoś ma maszynę wyposażoną w miękkie gumki pod spodem, powinien być zadowolony.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wydajność podkładki została wymierzona na niecałe 90 CFM, co w praktyce przełożyło się na obniżenie temperatury mojego laptopa o około 5°C w porównaniu do użytkowania na szklanym stoliku i trochę więcej w przypadku używania na kołdrze. Budowa tego laptopa jest specyficzna, gdyż 3/4 wypełnia bateria i to na niej najbardziej widać spadki temperatury… poniżej klawiatury, gdzie opierają się nadgarstki, robi się wyraźnie zimniej (dokłada się do tego metalowa obudowa).

NotePal E1 nie jest złym produktem, ale trochę mu jeszcze brakuje do ideału — podkładka mogłaby być jeszcze cichsza i nie wydmuchiwać powietrza prosto w twarz. Nadal jednak uważam, że spełnia swoje zadanie i w upale może nawet za nią zatęsknię. Projekt również mi się podobał, choć bardziej, niż do MacBooka Air, pasuje do któregoś z modeli Alienware.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)