Coraz więcej ofiar szkodliwego programu Locky #prasówka

Coraz więcej ofiar szkodliwego programu Locky #prasówka
Łukasz Maślanka

11.04.2016 11:39, aktual.: 11.04.2016 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eksperci z Kaspersky Lab przeprowadzili analizę trojana Locky szyfrującego dane, który aktywnie rozprzestrzenia się w ponad 100 krajach na całym świecie. Ofiary, od których cyberprzestępcy próbują wyłudzić okup za odzyskanie zaszyfrowanych danych, zostały zlokalizowane także w Polsce.

Obraz

Z analizy próbek przechwyconych przez ekspertów z Kaspersky Lab wynika, że trojan Locky to całkowicie nowe zagrożenie typu ransomware, które zostało napisane całkowicie od nowa. Czym zatem jest Locky i jak użytkownicy mogą się przed nim zabezpieczyć?

Jak dochodzi do infekcji

Ofiary trojana Locky otrzymują sfałszowane wiadomości e-mail, które mogą zawierać np. rzekome faktury lub potwierdzenia wykonania płatności. Większość e-maili jest napisana w języku angielskim, jednak zdarzają się także wysyłki dwujęzyczne. Gdy ofiara uruchomi załączony dokument, szkodliwy skrypt pobiera trojana i uruchamia go. Sam trojan ma rozmiar około 100 kilobajtów. Po uruchomieniu kopiuje się do tymczasowej lokalizacji i modyfikując pewne parametry wyłącza systemowy komunikat informujący użytkownika, że uruchamiany plik został pobrany z internetu i może być potencjalnie niebezpieczny. Szkodnik sprawdza, czy dany komputer nie był już wcześniej zainfekowany i wykonuje następujące operacje:

  • kontaktuje się z serwerem kontrolowanym przez cyberprzestępców i zgłasza nowy zainfekowany komputer
  • uzyskuje z serwera klucz szyfrujący wygenerowany dla konkretnej ofiary
  • wysyła do serwera informacje o wersji językowej systemu operacyjnego zainfekowanej maszyny i otrzymuje treść żądania okupu w odpowiednim języku
  • zapewnia sobie start wraz z każdym uruchomieniem systemu operacyjnego
  • szyfruje pliki o określonych formatach (kilkadziesiąt rozszerzeń) na dyskach lokalnych i sieciowych (zaszyfrowane pliki posiadają rozszerzenie .locky)
Fragment kodu trojana Locky przedstawiający formaty szyfrowanych plików (źródło: Kaspersky Lab).
Fragment kodu trojana Locky przedstawiający formaty szyfrowanych plików (źródło: Kaspersky Lab).

Na koniec trojan wyświetla żądanie okupu od cyberprzestępców, kończy działanie i usuwa swój kod z zainfekowanego systemu.

Żądanie okupu wyświetlane na komputerze ofiary zawiera odnośnik do strony przygotowanej przez cyberprzestępców, na które użytkownik może się dowiedzieć, w jaki sposób zapłacić okup (atakujący preferują walutę Bitcoin), by otrzymać program, który odszyfruje dane. Obecnie strona ta jest dostępna w ponad 20 językach.

Geografia ataków

Eksperci z Kaspersky Lab zlokalizowali ofiary trojana Locky w 114 krajach. Najwięcej ataków odnotowano w takich krajach jak Niemcy, Francja, Kuwejt, Indie, Chiny, Afryka Południowa, Stany Zjednoczone, Włochy, Hiszpania i Meksyk. Próby infekcji wystąpiły także w Polsce. Locky przeprowadza ataki w praktycznie wszystkich regionach świata. Na podstawie listy języków obsługiwanych na stronie umożliwiającej zapłatę okupu można określić, które państwa traktowane są przez cyberprzestępców jako główne cele.

Lista języków obsługiwanych na stronie umożliwiającej zapłatę okupu (źródło: Kaspersky Lab).
Lista języków obsługiwanych na stronie umożliwiającej zapłatę okupu (źródło: Kaspersky Lab).

Zapobieganie infekcji

W celu zabezpieczenia się przed tym trojanem Locky, a także innymi trojanami ransomware, należy podjąć następujące środki zapobiegawcze:

  • nie otwieraj załączników w wiadomościach e-mail pochodzących od nieznanych nadawców
  • regularnie wykonuj kopię zapasową swoich plików i przechowuj kopie na wymiennych nośnikach pamięci lub w chmurze — nie trzymaj ich na swoim komputerze ani na nośnikach pamięci, które są na stałe podłączone do komputera
  • zainstaluj skuteczne rozwiązanie bezpieczeństwa wyposażone w technologie ochrony przed oprogramowaniem ransomware
  • regularnie instaluj uaktualnienia baz danych rozwiązania bezpieczeństwa, systemu operacyjnego oraz innego oprogramowania zainstalowanego na komputerze

Szczegółowe informacje dotyczące ochrony przed trojanami ransomware są dostępne tutaj. Więcej na temat szkodliwych programów żądających okupu za odblokowanie dostępu do danych można przeczytać na oficjalnym blogu Kaspersky Lab

.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)