CrypTool: kryptografia bez tajemnic

CrypTool: kryptografia bez tajemnic
13.10.2014 12:56
CrypTool: kryptografia bez tajemnic
Redakcja
Redakcja

Kryptografia to tematyka bardzo ciekawa, nie tylko dlatego, że choćby nieświadomie stykamy się z nią każdego dnia, ale również ze względu na możliwości, jakie nam daje. Pozwala ona nie tylko na zapewnienie poufności i wiarygodności danych, ale również ochronę prywatności. Czasami niektóre kwestie z nią związane mogą być trudne do zrozumienia lub wdrożenia, ale tutaj z pomocą przychodzi nam CrypTool: darmowe i otwarte narzędzie, dzięki któremu każdy zainteresowany może zapoznać się z działaniem algorytmów i protokołów kryptograficznych. Program umożliwia np. szyfrowanie i deszyfrowanie za pomocą nowoczesnych rozwiązań takich jak AES, ale również testowanie szyfrów klasycznych jak klucz Cezara. Narzędzie pozwala również na analizę kryptograficzną.

Aplikacja wykorzystuje w swoim interfejsie wstążkę znaną z pakietu Microsoft Office, jej obsługa nie powinna więc nastręczać trudności. Domyślnie uruchamiany jest kreator, dzięki któremu możemy wybrać operacje, jakimi jesteśmy zainteresowani. Zostały one pogrupowane odpowiednio na kodowanie / dekodowanie (w tym szyfrowanie), kryptoanalizę, funkcje skrótów, funkcje matematyczne, różnego rodzaju kodu, a także narzędzia dodatkowe. Dzięki CrypToolowi poznać możemy algorytmy klasyczne jak np.: szyfr Cezara, Vigenere, XOR, Scytale, Enigma, ADFGVX oraz Transpozycję.

350126711897352129

Aplikacja umożliwia również sprawdzanie znacznie nowszych, obecnie stosowanych rozwiązań jak AES, DES, SDES, Twofish, TEA i RC2, a także asymetryczne rozwiązanie w postaci RSA. Program pozwala na dokładne skonfigurowanie parametrów algorytmów i danych wejściowych, oprócz kreatora pozwala także na projektowanie układów zajmujących się kryptografią (np. pobieraniem danych z kamery, ich szyfrowaniem itp.). Spośród dostępnych funkcji skrótu skorzystać można z MD5, SHA-1, SHA-256, RPEMD160, Tiger i Whirlpool. CrypTool oferuje również możliwość kodowania tekstu pomiędzy różnymi formatami np. z ASCII do Base64, z UTF-32 do wartości binarnych itp. Możliwe jest sprawdzenie nawet zapisu w kodzie Morse'a.

Dodatkowe narzędzia wbudowane w program pozwalają na szybkie zabezpieczenie hasła (zaszyfrowanie przy pomocy AES), sprawdzenie ich siły na podstawie różnych wyznaczników jak np. entropia, wskaźnik KeePass, Mozilli itp. W dodatkowych narzędziach znajdziemy również podprogram do analizy serwerów na podatność luki Heartbleed, a także generowanie losowych ciągów liczbowych. Aplikacja umożliwia m.in. korzystanie z OpenCL, instalowanie dodatkowych komponentów, a także konfigurowanie ustawień. Dostępna jest również polska wersja językowa.

Program CrypTool w najnowszej stabilnej wersji możecie znaleźć już w bazie aplikacji naszego serwisu. Dostępna jest do pobrania również starsza wersja z gałęzi 1.x. Jej interfejs znacznie różni się od nowego CrypToola, podobnie jak oferowane funkcje. Większość z nich jest dostępna w obu wersjach, niemniej CrypTool 1.x nie jest już oficjalnie rozwijany i nie otrzymuje żadnych aktualizacji.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)