CyanogenMod zalicza pierwszą poważną porażkę — Focal trafia do Google Play

Strona głównaCyanogenMod zalicza pierwszą poważną porażkę — Focal trafia do Google Play
24.09.2013 14:01
CyanogenMod zalicza pierwszą poważną porażkę — Focal trafia do Google Play
Redakcja
Redakcja

Ostatnie informacje o modyfikacji otwartego systemu Android, bardzo popularnego CyanogenModa, napawały optymizmem – projekt działa teraz pod szyldem spółki, ma kapitał na rozwój, znalazł się również partner sprzętowy w postaci firmy Oppo. Ostatnio zaprezentowany przez firmę 5,9-calowy phablet N1 będzie pozostawiał wybór systemu użytkownikowi: albo skorzysta on z przygotowanej przez chińską firmę przeróbki Androida pod nazwą Color, albo zdecydują się na użycie CyanogenModa. Po stronie samego CM chyba jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. W ostatnich dniach z modyfikacji zniknęła rozbudowana aplikacja do obsługi aparatu o nazwie Focal.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Focal to aplikacja do obsługi aparatu urządzenia mobilnego, która została stworzona przez Guillaume Lesniaka, znanego również pod pseudonimem xplodwild. Pierwotnie była ona stworzona specjalnie dla modyfikacji CyangodenMod w ramach pierwszego etapu projektu Nemesis. Jej cechą charakterystyczną jest boczny panel z przyciskami, które aktywują panele z ustawieniami wyświetlane na ekranie. Wśród tych znajdziemy natomiast m.in. wybór scenerii, balans bieli, efekty kolorystyczne czy wybór czułości ISO. Oprócz zdjęć, aplikacja pozwala na nagrywanie wideo, w tym Full HD, tworzenie panoram, zdjęć sferycznych, a także korzystanie z przedniego aparatu. W porównaniu do domyślnej aplikacji czystego Androida od Google, możliwości Focala są naprawdę imponujące.

Jak jednak widać, plany Steve'a Kondika dotyczące otwarcia spółki nie spodobały się autorowi aplikacji na tyle, że postanowił odejść z grupy tworzącej CM. O tym, że konflikt między panami nie należał do najprzyjemniejszych i że rozstanie nie przebiegało w miłej atmosferze może świadczyć chociażby to, że Kondik zdecydował się na usunięcie aplikacji Focal z custom ROM-u. W komentarzu do tej zmiany w repozytoriach napisał, że z aplikacją występuje zbyt wiele problemów i że nie działa ona zadowalająco na zbyt dużej liczbie urządzeń. Z perspektywy czasu trudno się zgodzić z tymi słowami. Niejednokrotnie dzienniki zmian nocnych wydań CyanogenModa zawierały zapisy dotyczące zmian i poprawek właśnie w Focalu. Jego autor nie próżnował i ciągle udoskonalał swoją aplikację, co widzieli sami użytkownicy.

Jest to bez wątpienia mocny cios dla dopiero co powstałej firmy. Projekt Nemesis, który miał dać użytkownikom jak najlepsze wrażenia z użytkowania i spore możliwości, zalicza porażkę już w pierwszej fazie. Co będzie dalej z aplikacją aparatu w CM? Na razie nie wiadomo. Przyszłość samego Focal nie jest natomiast zagrożona. Autor postanowił opublikować swoje dzieło w Google Play, jest ona tam dostępna zupełnie za darmo, jak i również w edycji, dzięki której przekazujemy na jego konto dotację. Jej rozwój nie ustaje, a kod jest otwarty i dostępny na GitHubie. W przeciwieństwie do wersji wbudowanej w CM, ta obecna posiada już interfejs w języku polskim i opisane wszystkie funkcje, dzięki czemu korzystanie z niej jest znacznie łatwiejsze. Pewną niedogodnością jest to, że aplikacja wymaga Androida w wersji 4.1 lub nowszej. Aplikację znajdziecie w bazie naszego serwisu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)