Raspberry Pi CM4 jako serwer plików?

Czy Raspberry Pi może być wydajnym serwerem plików? Tak o ile wybierzemy nowa wersję Compute Mode 4 wraz z płytą rozszerzeń CM4IO, która posiada port PCIe. Nowa odsłona popularnego mikrokomputera w wersji CM4 wreszcie pozwala na więcej.

Compute Mode 4 w wielu opcjach

Nowy moduł dostępny jest w różnych konfiguracjach.

FabLab — mieć swoje miejsce na hobby

Brak mojej aktywności na dobrychprogramach wiązało się przede wszystkim ze zmianą warsztatu z Gdyńskiego na założony od podstaw warsztat FabLab Gdańsk, który rozkręcałem wraz ze znajomymi ze Stowarzyszenia Robisz.to. Pochłaniało mi to prawie całkowicie czas wolny od pracy. Z czasem dołączyło kilka osób i rozbudowa warsztatu ruszyła do przodu dzięki czemu mamy miejsce dla siebie i dla innych. Ale czekajcie. Czym jest FabLab?

Orange Pi 2G-IoT — kolejny produkt dla IoT z modułem GSM

Na bazie popularności Raspberry Pi powstało już wiele podobnych płytek. Niektórzy producenci wyprodukowali jedną lub dwie płytki a niektórzy jak Xunlong Software wydaje swoje płytki Orange Pi jak piekarnia pieczywo. Ostatnio w ofercie producenta pojawiła się ciekawa płytka bazująca na słabszym 1GHz procesorze niż wcześniejsze o nazwie Orange Pi 2G-IoT, która jest dedykowana do Internetu Rzeczy i kosztuje jedyne 9,90$.

Wracam do blogowania, ale jak? jak nie mam czasu!

Bloguje na dobrych programach już od kwietnia 2014 ze zmienną częstotliwością. Pisanie wpisów technicznych zaczęło się na innych portalach głownie o Linuksie a następnie krótką historia z portalem studenckim gdzie udało się i napisać nawet do ich startera dla studentów. Później ponownie wróciłem do świata Linuksa z portalem osword i picoboard (który już nie istnieje). Czytałem już od 2009 roku DB głownie blogi ale potrzebowałem 5 lat aby przekonać się do pisania na blogu.

Onion Omega2 — płytka dla IoT

W moje ręce trafiła kolejna płytka służąca do budowania rozwiązań Internetu Rzeczy Onion Omega2, która posiada wbudowany moduł wifi oraz złącza GPIO. Kupiłem ją przede wszystkim bo zainteresowała mnie informacja, że płytka pracuje pod lekkim systemem Open-WRT i przyznam, że tym mnie zachęciła do zakupu. Cebula (z angielskiego Onion) jest udanym projektem crowdfundingowym a jego twórcy wykorzystali do tego platformę kickstarter.

Arduino — wykrywamy dotyk z modułem MPR121

Od dłuższego czasu tworzę przeróżne projekty z wykorzystaniem układów Atmega, Attiny gotowych płytek Arduino oraz popularnych Raspberry Pi czy Banana PRO nie tylko hobbistycznie ale również komercyjnie. Tworzyłem dla klientów sterowniki węzłów ciepłowniczych z wykorzystaniem Raspberry Pi z komunikacją RS485 jak również inteligentne słupy oświetleniowe. Ostatni projekt dla muzeum wymagał zrobienia dotykowych paneli po dotknięciu których miały reagować i wykonywać pewne rzeczy.

Raspberry Pi Zero W — bezprzewodowa malina [info i uruchomienie]

Nie nowymi procesorami Ryzen od AMD czy niezwykłą imprezą IEM w Katowicach żyli ostatnimi dniami koneserzy i wielbiciele popularnych na całym świecie mikrokomputerów Raspberry Pi. Wszystko za sprawa wydanej nowej wersji modelu Zero z oznaczeniem W. Nowa wersja Raspberry Pi Zero W otrzymała ten sam moduł CYW43438 do obsługi Wifi i Bluetooth LE co wersja RPi3. A dodatkowo otrzymała bardziej wydajniejszą antenę PCB zwiększając tym samym zasięg i moc sygnału Wifi.