Czas na pożegnanie Firefox OS-a i Firefoksa dla starych Windowsów

Czas na pożegnanie Firefox OS‑a i Firefoksa dla starych Windowsów

Czas na pożegnanie Firefox OS-a i Firefoksa dla starych Windowsów
27.09.2016 22:47

Firefox OS skończył się ze skomleniem – o czym donosimy wszczerym żalu, bo Mozilla naprawdę chciała zrobić coś nowego,coś swojego, a tymczasem nie udało się go ocalić nawet na rynkuInternetu Rzeczy. Ponad siedem miesięcy po wyjściu z rynkusmartfonów, Mozilla Foundation ogłasza całkowite porzucenieplatformy, którą przez chwilę reklamowano jako pogromcę Androida.

Wydana niemal rok temu wersja 2.6.0 Firefox OS-a jest ostatnią,jaka powstała. Być może ktoś ze społeczności Open Sourceprzejmie kod i zechce rozwijać go samodzielnie, ale sama Mozillamówi jasno, że dziś już nie ma niczego do zyskania na rozwojuFirefox OS-a. Tak więc ledwie po czterech latach od wydania tego, conosiło na początku jeszcze nazwę Boot2Gecko (B2G), pomysł nastworzenie mobilnego systemu operacyjnego na bazie przeglądarkiinternetowej upadł doszczętnie.

Fx0: najlepszy i wizualnie najciekawszy spośród telefonów z systemem Mozilli
Fx0: najlepszy i wizualnie najciekawszy spośród telefonów z systemem Mozilli

Gdy w grudniu zeszłego roku Mozilla ogłosiła, że wychodzi zrynku smartfonów, a żaden z producentów nie ogłosiłzainteresowania tworzeniem kolejnych modeli z tym systemem, wydawałosię jeszcze, że coś z Firefox OS-a będzie. Udany kontrakt zPanasonikiem, za sprawą którego trafił on na odbiorniki smartTVtej firmy, pozwalał optymistycznie patrzeć w przyszłość. Miałypojawić się rozmaite inne urządzenia z „liskiem”, w tym innetelewizory, settop boxy, routery, a nawet tablety i inteligentneklawiatury.

Ale na Panasoniku się skończyło. Ari Jaaksi i David Bryant zMozilli przeprowadzili latem analizę perspektyw Firefox OS-a.Stwierdzili, że telewizyjna odmiana może być niezależnierozwijana przez komercyjnego partnera, ale sam system jestniewystarczająco użyteczny w pracach nad projektem PołączonychUrządzeń, by usprawiedliwić wysiłek jego utrzymania i rozwijania.Dlatego też Firefox OS 2.6 jest ostatnią wersją od Mozilli, całyprojekt zniknie z serwerów moz-central.

To nie jedyne pożegnanie z „liskiem”. Samą przeglądarkęFirefox pożegnają już niebawem użytkownicy wierni systemomWindows XP i Vista. Na łamach Bugzilli pojawiła się informacja,że Firefox 53 nie będzie już na nich się instalował. Oznacza to,że użytkownikom tych systemów nie zostanie już żadna popularnaprzeglądarka – jeśli będą chcieli znaleźć coś aktualnego naswoje stare „okienka”, będą musieli zainteresować się drugąligą przeglądarek. A z ich bezpieczeństwem bywa przecież różnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)