Czasoprzestrzenie Snerga w BookRage

Czasoprzestrzenie Snerga w BookRage

Czasoprzestrzenie Snerga w BookRage
08.01.2015 11:34

Zmarły 20 lat temu Adam Wiśniewski-Snerg w tym miesiącu obchodziłby 78 urodziny. Z tej okazji BookRage prezentuje kolejny po zestawach Janusza A. Zajdla pakiet książek klasyka polskiej fantastyki naukowej.

Pierwszy w tym roku pakiet BookRage, który startuje 7 stycznia, zawiera pięć książek Adama Wiśniewskiego-Snerga – jednego z najwybitniejszych, a jednocześnie niedocenianych autorów polskiej SF, który w swoich książkach zawarł swoją oryginalną wizję rzeczywistości. W książkach swoich poruszał kwestie istoty człowieczeństwa, wolnej woli oraz natury otaczającej nas rzeczywistości. Pseudonim „Snerg” pochodził od „Całkowitej Sumy Energii” i przybrany został ze względu na popularność zarówno nazwiska „Wiśniewski”, jak i imienia „Adam”.

Obraz

W podstawowym pakiecie, który można kupić za dowolną cenę, znajdują się wszystkie cztery wydane za życia autora powieści: „Robot”(1973), „Według łotra” (1978), „Nagi cel” (1980) i „Arka” (1989).

Ci, którzy wpłacą powyżej średniej ceny pakietu, otrzymują natomiast zbiór opowiadań „Anioł przemocy i inne opowiadania”, zawierający obszerny wybór 20 krótszych form literackich, który w formie książkowej ukazał się po raz pierwszy dopiero po śmierci autora.

Tak o Snergu pisał w Nowej Fantastyce Maciej Parowski: Pisarz nagradzany, tłumaczony, komentowany; a jednocześnie samotnik, rogata dusza, skłócony ze sobą i światem maksymalista, którego ciężkie doświadczenia dzieciństwa i trudny charakter skazywały na nieustanne rozczarowania. Fizyk-amator, filozofujący pisarz egzystencjalny spod znaku Kafki, opowiadał stale właściwie tę samą historię o jednostce badającej w skupieniu i trwodze naturę i granice absurdalnego świata, w który rzucił ją los. Podobnie jak dla Dicka (jak dla najlepszych), rekwizytornia dekoracji, chwytów, tematów i postaci SF (Obcy, robot, dylematy: naturalne-sztuczne, zaprogramowane-wybrane) była mu nie celem, lecz metodą do wyrzucenia z siebie dychawych problemów i nadania im artystycznego kształtu. Dlatego jego barwne i wyszukane opowieści są na pierwszy rzut oka nierozpoznawalne jako obsesyjne nawiązania do tego samego.

Oprócz tego na stronie BookRage.org/giveaway pobrać można będzie darmowego e-booka „Czasoprzestrzenie Snerga” z tytułowym opowiadaniem „Anioł przemocy” oraz z fragmentami wszystkich czterech powieści i „Teorią nadistot”, na której opierała się konstrukcja świata jego książek.

Możliwości płatnicze pozostają bez zmian. Serwis obsługuje zarówno płatności PayPal (w tym płatności kartami) jak i e-przelewy za pośrednictwem systemu płatności DotPay. Tradycyjnie już swoją wpłatę można podzielić między organizatorów akcji, Fundację Nowoczesna Polska i spadkobierców pisarza. Do końca akcji pozostało jeszcze 13 dni i 7 godzin.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)