Czekasz na zwrot podatku? Sprawdź kiedy go dostaniesz (2017)

Czekasz na zwrot podatku? Sprawdź kiedy go dostaniesz (2017)

Czekasz na zwrot podatku? Sprawdź kiedy go dostaniesz (2017)
05.03.2017 12:41

Sezon na rozliczanie podatków trwa w najlepsze. Większość Polaków już otrzymała od pracodawców niezbędne dokumenty i najbliższe wolne dni poświęci na rozliczenie, co od dawna można zrobić przez Internet. Od kilku lat osoby oczekujące na zwrot nadpłaconego podatku PIT mogą bez też wychodzenia z domu sprawdzić, kiedy otrzymają należność, jednak w tej dziedzinie widać krok w tył.

Urząd skarbowy ma 3 miesiące na oddanie obywatelom nadpłaty wykazanej w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), ale często radzi sobie z tym dużo szybciej. Wszystko zależy od tego, kiedy został wysłany PIT i ile aktualnie pracy ma lokalny urząd. Aby sprawdzić stan realizacji zwrotu podatku PIT przede wszystkim należy upewnić się, czy lokalna izba skarbowa zapewnia taką możliwość. Niestety wciąż nie we wszystkich częściach kraju jest to możliwe, a w zasadzie jest gorzej, niż w ubiegłym roku. .

Odpowiednie informacje można znaleźć na stronach, a także na stronach podległych pod izby urzędów skarbowych. O ile nam wiadomo, w tym roku umożliwia to jedynie Izba Skarbowa w Katowicach, więc informacje są dostępne tylko dla mieszkańców miast województwa śląskiego. Próbowały też Olsztyn, Opole, Gdańsk, Warszawa, Zielona Góra, Bydgoszcz, Wrocław i Szczecin, ale strony tamtejszych izb skarbowych zostały przeniesione do nowej domeny i ujednolicone, a aplikacja Zwroty niestety nie została dla nich ponownie uruchomiona.

Jeśli jednak masz szczęście i mieszkasz w woj. śląskim, kolejnym krokiem jest wybranie swojego urzędu skarbowego w aplikacji. Dostęp do danych uzyskasz po podaniu numeru PESEL lub NIP-u podatnika, kwoty przychodu (należy wskazać wartość przychodu w pełnych zł, przy czym końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy należy pominąć, a te wynoszące 50 i więcej groszy należy zaokrąglić w górę do pełnych złotych) i kodu z obrazka zabezpieczającego. Od ubiegłego roku nic się w tej sprawie nie zmieniło.

350196215474186177
350196215474251713

Zasady udzielania zwrotu podatku dochodowego od osób fizycznych zostały uregulowane ustawą z dnia 28 sierpnia 1997 roku. Mówi ona, że nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji PIT. Oznacza to, że jeśli ktoś złożył deklarację „na ostatnią chwilę”, czyli w tym roku wyjątkowo 2 maja, może czekać na swój zwrot nawet do 31 lipca.

Od tej reguły przewidziane zostały dwa wyjątki: po pierwsze, jeśli do deklaracji po czasie dłuższym niż miesiąc złożona została korekta, na zwrot poczekamy jeszcze do 2 miesięcy. Ponadto w tym roku na szybszy zwrot znów mogą liczyć rodziny wielodzietne, co jest konsekwencją wejścia w życie ustawy z 5 grudnia o Karcie Dużej Rodziny. Rodziny, które w deklaracji PIT odliczą ulgę prorodzinną z tytułu posiadania przynajmniej trójki dzieci, będą czekać na zwrot podatku maksymalnie 30 dni.

Do wypełnienia i wysłania PIT-ów polecamy korzystanie z oficjalnego programu do wypełniania formularzy podatkowych i wysyłania ich przez Internet, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów: e-Deklaracje Desktop. Program jest całkowicie bezpłatny i można go pobrać z naszego portalu dla Windowsa, Linuksa i macOS-a.

Gorąco zachęcamy również do tego, aby wypełniając deklarację zwrócić szczególną uwagę na możliwość przekazania jednego procenta swojego podatku na rzecz ulubionej Organizacji Pożytku Publicznego. Określając organizację, a w niektórych wypadkach także cel szczegółowy, można swobodnie i bezproblemowo pomóc konkretnej osobie lub w konkretnej sprawie. Apelujemy o przemyślenie tej decyzji, zwłaszcza że nic nas to już nie kosztuje, a dla wielu organizacji, zwłaszcza tych mniejszych i lokalnych, coroczne PIT-y to jedyna szansa na pozyskanie sensownego finansowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)