Czy 4 GB RAM w smartfonie powinno wystarczyć każdemu?

Czy 4 GB RAM w smartfonie powinno wystarczyć każdemu?

Czy 4 GB RAM w smartfonie powinno wystarczyć każdemu?
06.03.2017 21:35

640 KB RAM powinno wystarczyć każdemu – tak, wiemy, że BillGates wcale tak nie powiedział. Wiemy za to, że dyrektor operacyjnyHuawei, pan Lao Shi, uważa, że 4 GB RAM powinno wystarczyć każdemu…użytkownikowi smartfonu. I ma po temu mocne argumenty.

Niech będzie jasne, to nie jest oficjalne stanowisko Huawei,menedżer wyraził po prostu swoją opinię na mikrobloguWeibo. Z przedstawionych przez niego informacji wynika, żeprocesory Kirin 960 zestawione z 4 GB RAM osiągają wyższąwydajność, niż zestawione z coraz modniejszą ilością 6 GB RAM.Nie przedstawił co prawda szczegółowych wyjaśnień tego fenomenu,ale skupił się na kwestii optymalizacji systemu operacyjnego.

Shi zwraca uwagę na iPhone’a, który nie potrzebuje dużychilości RAM by płynnie działać, właśnie za sprawą dalekoposuniętych optymalizacji iOS-a. Jedynym skutkiem dodawania RAM dosmartfonów jest wykładniczywzrost cen urządzeń – a pamięć ta nie znajduje większegozastosowania.

Deklaracja ta daje do myśleniachoćby z tego powodu, że kiedyś smartfony Huawei znane były zbardzo agresywnego zarządzania dostępnym RAM-em, ubijającdziałające w tle aplikacje częściej, niż by się to użytkownikompodobało. Wraz z nowym EMUI 5.0 sytuacja uległa poprawie , ale niebyłoby tak bez protestów użytkowników. Być może ludzie chcąjednak mieć wiele gigabajtów RAM na swoich smartfonach, tylko poto, by trzymać w pamięci setkę aplikacji jednocześnie?

Na pewno RAM w Androidach nieleży odłogiem, linuksowy kernel nieźle radzi sobie zwykorzystaniem tego co zostanie – cała pamięć powinna byćwykorzystana, czy to na bufory dysku czy procesu. Z drugiej jednakstrony obfitość RAM do wykorzystania przekłada się naniechlujstwo deweloperów. Wystarczy spojrzeć na potworki w rodzajuFacebook Messengera czy Snapchata, do których faktycznie dobrze miećkilka gigabajtów RAM (i do tego Snapdragona 821). Duża ilość RAMto także większe zużycie energii, a jako że wciąż tkwimy w erzelitowo-jonowej i ładujemy codziennie smartfony, tego akuratzwiększać byśmy nie chcieli.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (197)