Czy Android jest bezpieczny? Google publikuje coroczny raport

Czy Android jest bezpieczny? Google publikuje coroczny raport

Czy Android jest bezpieczny? Google publikuje coroczny raport
19.04.2016 16:43, aktualizacja: 19.04.2016 17:16

Podczas wyboru smartfonu, z których większość dostępnych na rynku posiada preinstalowany system operacyjny Android, nie sposób nie zadawać pytań o bezpieczeństwo systemu z zielonym robotem. Sensowną debatę na tem temat ma wspierać publikowanie przez Google corocznych raportów. Ten obejmujący rok 2015 jest już dostępny i prezentuje statystyki, według których Google osiągnęło w ciągu minionych 12 miesięcy nie lada sukces.

Postępów dokonano przede wszystkim w kwestii dla Androida szczególnie wrażliwej – sklepie Google Play. Niejednokrotnie w ciągu ostatniego roku donosiliśmy o kolejnych aplikacjach, które w mniej lub bardziej zawoalowany sposób utajniały swoje prawdziwe przeznaczenie, jakim miało być na przykład zebranie wrażliwych danych. Liczby jakimi chwali się Google robią wrażenie.

Według analityków firmy, mechanizmy weryfikacji aplikacji mających trafić do sklepu Google, miały zmniejszyć liczbę programów zbierających dane użytkownika o 40%. Aktualnie mają one stanowić 0,08% wszystkich instalowanych aplikacji. Podobnie sprawa ma się z szeroko (i mgliście) pojętym oprogramowaniem szpiegowskim, którego liczba miała spaść w stosunku do roku 2014 o 60% i stanowić dziś 0,02% instalacji.

Obraz

Google podsumowuje swoje wyliczenia stwierdzeniem, że procent urządzeń, na które złośliwe oprogramowanie zostało pobrane z oficjalnego sklepu wynosi ogółem mniej niż 0,15%. Oczywiście o tym, czy takie dane stanowią o bezpieczeństwie Androida decydują użytkownicy, niemniej Google zapowiedziało dalsze zwiększanie skuteczności swoich narzędzi weryfikacyjnych w wersji 6.0, nie wspomina jednak o nadchodzącym Androidzie N.

Google odniosło się także do jednego z największych bolączek użytkowników Androida: aktualizacji. Korporacja deklaruje, że pracuje z producentami sprzętu nad szybką adaptacją harmonogramu comiesięcznych aktualizacji bezpieczeństwa, który jest dziś realizowany jedynie na Nexusach. Na rezultaty przyjdzie nam jednak zapewne jeszcze poczekać. Pełna treść raportu dostępna jest na serwerach Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)