Czy w Firefoksie 4.0 będzie dostępny XUL?

Czy w Firefoksie 4.0 będzie dostępny XUL?

Redakcja
11.01.2010 14:35, aktualizacja: 11.01.2010 16:42

Mozilla rozważa porzucenie języka rozszerzeń XUL na rzecz nowej platformy Jetpack. Niektórzy twórcy rozszerzeń mają jednak wątpliwości.

Dotychczas twórca rozszerzeń musiał poznać język XUL, który jest mieszanką HTMLa, XMLa, JavaScriptu oraz styli CSS. Architektura systemu rozszerzeń od zawsze powodowała stopniowe spowolnienie interfejsu. Odpowiedzią na to jest rozwijana od 2009 roku w ramach Mozilla Labs platforma Jetpack. I docelowo, podobnie jak Personas, ma zostać zintegrowany z przeglądarką.

Jetpack miał oferować uproszczony, przyjazny język tworzenia rozszerzeń. To uproszczenie niosłoby ze sobą pewne konsekwencje. Większość bardziej złożonych rozszerzeń będzie musiałaby zostać przepisana pod nowe API. Nowej platformie zostały wytknięte takie wady jak brak możliwości składowania takich plików jak np. grafiki na dysku użytkownika, czy właśnie mało zrozumiały język. Autor bloga <Glazblog/>, który rozpoczął dyskusję wezwał Mozillę do porzucenia swoich planów i wspólnej pracy wraz z twórcami alternatywnych przeglądarek nad opracowaniem jednakowego dla tych produktów systemu rozszerzeń.

Należy również pamiętać, że Mozilla nie porzuci obsługi istniejących rozszerzeń do czasu aż nowa platforma nie osiągnie wystarczającego stopnia dojrzałości. Pod koniec grudnia Mozilla wydała wersję 0.7 rozszerzenia Jetpack. Użytkownicy mogą zapoznać się z nową technologią instalując dodatki z galerii rozszerzeń Jetpack.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)