Czy zakup tanich urządzeń z Windows Phone 8 jest opłacalny?
26.08.2013 19:17, aktual.: 02.09.2013 08:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Android zdobył popularność m.in. dzięki tanim smartfonom. Producenci urządzeń z Windows Phone, również chcą wkroczyć na rynek sprzętu na każdą kieszeń i zdobyć użytkowników z tej grupy. Oczywiście wśród firm wyróżnia się Nokia, która prężnie promuje swóją Lumię na różne sposoby (choćby poprzez darmowe wysyłanie pocztówek). Jej budżetowy model, Nokia Lumia 520, bije rekordy popularności i pokazuje pozostałym producentom, jak powinno wyglądać tanie urządzenie z Windows Phone.
Powyższa grafika przedstawia, jak urządzenie, które miało premierę pod koniec kwietnia, szybko zdominowało rynek Windows Phone. Aż 18% procent urządzeń z Windows Phone to właśnie Lumia 520. Wyniki udowadnia, jak duże jest zapotrzebowanie na urządzenia z tego segmentu. Jeśli statystyki zawęzimy tylko do urządzeń z Windows Phone 8, to okaże się, że najtańsza Lumia z nowym systemem mobilnym, zdeklasowała pozostałych rywali (27% udziału!). Poniższe statystyki mówią same za siebie. Rynek potrzebuje takich urządzeń. Drogie smartfony z kosmicznymi technologiami (Nokia Lumia 1020 z 41 Mpix) to prestiż, ale to tanie urządzenia mogą zamieszać na rynku.
Tania Nokia kosztuje około 600 zł, co zapewne skusi niejedną osobę do zakupu. Co więcej, pomimo, że jest to tzw. model budżetowy (czy jak inni nazywają low-end), praca z nią jest bardzo komfortowa. Budowa samego systemu Windows Phone 8, pozwala na urządzeniu ze słabszym procesorem i mniejszą ilością pamięci RAM (512 MB), działać zawsze płynnie, tak jak wyższe klasowo modele. Również od strony wykonania, Nokia nie daje odczuć użytkownikom Lumii 520, że trzymają w ręku budżetowy model Windows Phone. Dobrze spasowana obudowa, wysoka jakość materiałów, to niecodzienny widok w tanich smartfonach.
Oczywiście, pod uwagę należy wziąć również to, że część aplikacji jest ograniczona tylko do urządzeń z 1 GB RAM. Czy jednak osoba, która zakupiła tanią Lumię 520, będzie czuła mniejszą ilość aplikacji w Sklepie Windows Phone, jaką będzie mogła pobrać? Okazuje się, że nie. Otóż, aż około 99.7% aplikacji, dostępnych w markecie, wspiera urządzenia z 512 MB RAM.
Ekonomiczna wersja Lumii, czyli model 520, ma nie tylko szansę na osiągnięcie sukcesu wśród urządzeń z Windows Phone, ale także podgryźć dominację tanich Androidów. Należy też pamiętać o całkiem ciekawym modelu 8S od HTC, który również celuje w ten segment rynku. Najbliższy czas pokaże, czy taka taktyka osiągnie sukces na dłuższą metę. Podstawy, w postaci systemu Windows Phone 8, mogą pozwolić na zaistnienie na globalnym rynku smartfonów.