Czytelniejsza Wikipedia na smartfonach

Czytelniejsza Wikipedia na smartfonach

Marcin Paterek
25.10.2012 15:25

Mobilna wersja Wikipedii doczekała się odświeżonego wyglądu. Dzięki zmianom przeglądanie artykułów ma być prostsze i bardziej intuicyjne, a sama treść łatwiejsza do odczytania.

Nowy interfejs wprowadza niektóre rozwiązania, które dotychczas były dostępne w wersji beta serwisu. Jest to m.in. wyświetlany z lewej strony pasek nawigacyjny, ułatwiający dostęp do podstawowych funkcji encyklopedii. Modyfikacje dotyczą również czcionki, która ma zapewnić większą przejrzystość tekstu i możliwość szybszego czytania. Fundacja Wikimedia zapowiada jednak, że to nie koniec zmian, gdyż lepsze dostosowanie treści do małych wyświetlaczy jest jednym z kluczowych elementów planu rozwoju Wikipedii. Zakłada on, że do czerwca 2013 roku mobilna wersja strony ma być odwiedzana 4 miliardy razy miesięcznie, z czego 200 milionów odsłon mają generować osoby, które w ramach projektu Wikipedia Zero mogą korzystać z encyklopedii bez jakichkolwiek opłat.

Obraz

Fundacja Wikimedia zapowiada dalszą pracę nad sposobem wyświetlania tekstu, który jest podstawowym elementem encyklopedii. Ponadto w planach jest ułatwienie edytowania tekstu, podglądania poprawek oraz wysyłania zdjęć za pomocą urządzeń mobilnych. Pilotażowym programem dla przesyłania grafik był przeprowadzony we wrześniu konkurs Wiki Lubi Zabytki, do którego 15 tysięcy osób z 35 krajów przesłało łącznie 350 tys. zdjęć.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)