Czyżby Silverlight 5 był już ostatnim?

Czyżby Silverlight 5 był już ostatnim?

09.11.2011 12:07, aktualizacja: 09.11.2011 12:59

Od dłuższego czasu słychać z różnych źródeł, że Microsoft zrezygnuje z technologii Silverlight. Według Mary-Jo Foley, która obserwuje poczynania Microsoftu, Silverlight 5 będzie ostatnią wersją wtyczki dla przeglądarek.

Silverlight 5, nad którym obecnie pracuje Microsoft, zostanie wydany prawdopodobnie pod koniec listopada. Wiele źródeł, na które powołuje się Foley, mówi, że będzie to ostatnia już wersja wtyczki Silverlight dla przeglądarek. Nie ma pewności, czy będą wydane jakieś service packi i nie wiadomo jak długo Microsoft będzie wspierał wtyczkę, choć z pewnością dowiemy się o tym przynajmniej rok przed planowanym końcem wsparcia. Jeden z kontaktów poinformował ją nawet, że Silverlight 5 będzie działał jedynie z Internet Explorerem na systemach Windows i będzie niedostępny dla Mac OS X oraz alternatywnych przeglądarek.

Co prawda do uśmiercenia Silverlighta media są chętne już od roku, ale Microsoft nie zamierza porzucać technologii. Prawdopodobnie wraz z wydaniem piątej wersji wtyczki skończy się rozwijanie jej jako wieloplatformowego środowiska uruchomieniowego, ale nie oznacza to definitywnego końca jej istnienia. Silverlight jest obecnie pozycjonowany jako środowisko do tworzenia aplikacji mobilnych dla smartfonów biznesowych. Pod tym sformułowaniem kryje się oczywiście tworzenie aplikacji dla Windows Phone, a strategia Microsoftu prawdopodobnie przewiduje szersze wprowadzenie go również na konsole Xbox 360 i oczywiście Windows 8.

Wyraźnie widać ślady znanej z Silverlighta filozofii w sposobie pisania aplikacji dla Windows 8. Główną zasadą Silverlighta było wykorzystanie XAML jako języka znaczników i C# lub VB .NET jako języków programowania. Niewiele różni się to od podejścia XAML+.NET stosowanego przy tworzeniu aplikacji w stylu Metro, można więc powiedzieć, że Silverlight jako koncepcja tworzenia aplikacji tak szybko nie zginie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)