Dane nawet 100 mln użytkowników VKontakte wystawione na sprzedaż

Strona głównaDane nawet 100 mln użytkowników VKontakte wystawione na sprzedaż
06.06.2016 14:11
Dane nawet 100 mln użytkowników VKontakte wystawione na sprzedaż

Jeszcze wczoraj Sieć obiegły pierwsze informacje, według których hakerzy mieli uzyskać dostęp do kont nawet 100 mln użytkowników popularnego za naszą wschodnią granicą serwisu VKontakte. Dziś o sprawie wiadomo nieco więcej, gdyż dysponujemy już oficjalnym stanowiskiem administracji serwisu w tej sprawie. Wątpliwości jednak nie brakuje.

Według ustaleń serwisu Motherboard, w ręce hakerów miała trafić baza złożona z danych do 100 544 934 kont. Jest to nieco więcej, niż liczba użytkowników serwisu w roku 2014, a chronologia nie pozostaje tutaj bez znaczenia, o czym za moment. Dostęp do bazy został wystawiony na sprzedaż – przyjdzie za niego zapłacić 1 bitcoina, czyli przy dzisiejszym kursie nieco ponad 2254 złotych.

350178122823657409

Dziś na rbc.ru opublikowany został komentarz administracji VKontakte. Dane, którymi dysponują hakerzy mają pochodzić z lat 2011-2012 i nie są aktualne. To jednak stoi w sprzeczności z informacjami Motherboard, według których zakupione dane wciąż pozwalają na logowanie się do kont. Sprawa jest o tyle poważna, ze nie chodzi jedynie o login i hasło, ale także numery telefonów czy adresy pocztowe.

Trzeba stwierdzić, że informacje o ogromnych wyciekach danych stają się dla nas codziennością, a zawrotne liczby kont, do których dostęp można uzyskać już za stosunkowo niewielką kwotę, robią coraz mniejsze wrażenie. Z reguły jednak spotyka się to z uruchamianiem specjalnej procedury przez administrację, polega ona między innymi na zresetowaniu haseł. Nic podobnego jednak nie miało w ostatnim czasie miejsca w przypadku VKontakte.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)