Debiut Firefox 89. Nowy interfejs ma być bardziej funkcjonalny

Debiut Firefox 89. Nowy interfejs ma być bardziej funkcjonalny

Firefox 89
Firefox 89
Źródło zdjęć: © mozilla.org
02.06.2021 11:01

Debiut Firefox 89 przyniósł użytkownikom sporo nowego. Zmiany widać już na pierwszy rzut oka. Przeglądarka Mozilli otrzymała odświeżony design - prosty, a przy tym bardzo czytelny. Zmiany nie są rażące, ale potrzeba chwili, by się do nich przyzwyczaić.

Firefox 89 stawia na minimalizm. Jak pisze M.J. Kelly, autorzy przeglądarki są świadomi, że nie włączamy jej, by patrzeć "na nią", lecz by patrzeć "przez nią" na interesujące nas strony w internecie. Nowa aktualizacja Firefoxa przynosi odświeżenie i uproszczenie designu, by był mniej nachalny i nie rozpraszał uwagi podczas przeglądania internetu.

Co się zmieniło?

Uproszczenie interfejsu objęło między innymi lifting menu, w którym pozbyto się "chaosu" przez usunięcie zbędnych ikon, uproszczenie ich wyglądu oraz postawienie na nową paletę kolorów. Na pierwszy rzut oka widać, że inaczej prezentuje się pasek kart - aktywna karta nie jest już "połączona" z paskiem adresu, zamiast tego jest tylko podświetlana.

W domyślnej wersji uproszczono pasek narzędzi usuwając z niego kilka elementów, jak na przykład szybki dostęp do pobranych plików, jednak w łatwy sposób można przywrócić potrzebne ikonki dostosowując pasek.

Osobiście bardzo doceniam, że w końcu ciemny motyw przeglądarki dotyczy także menu, które wyświetla się po wciśnięciu prawego przycisku myszy.

Nie tylko wygląd

Poza zmianami w wyglądzie, nowy Firefox poprawia także kwestie bezpieczeństwa. Dzięki nowym rozwiązaniom przeglądanie stron w trybie prywatnym będzie jeszcze bezpieczniejsze - pliki ciasteczek nie będą mogły być nigdzie udostępniane.

Ponadto usprawnieniu uległy wersje mobilne przeglądarki, zarówno na Androida jak i na iOS. W nowej wersji szybsze będzie wyszukiwanie w nowych kartach oraz zarządzanie nimi.

Krótkie podsumowanie zmian jest dostępne na filmiku udostępnionym przez Mozillę.

Programy

Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)