Deklaracja Warszawska: 34 organizacje chcą wspólnie zwalczać piractwo

Deklaracja Warszawska: 34 organizacje chcą wspólnie zwalczać piractwo

Deklaracja Warszawska: 34 organizacje chcą wspólnie zwalczać piractwo
15.11.2018 17:00

Przedstawiciele kluczowych instytucji, zajmujących się ochroną praw autorskich, spotkali się w październiku w Warszawie podczas Content Protection Summit. Wynikiem jest nietypowy dokument – Deklaracja Warszawska, podpisana przez 34 organizacje. To umowa, której celem jest zacieśnienie międzynarodowej współpracy w walce z rozpowszechnianiem treści w internecie bez licencji.

Spotkania tego typu nie są niczym nietypowym. Przedstawiciele różnych branż dość często wymieniają się doświadczeniami i kontaktami, nie inaczej jest w przypadku zwalczania nieautoryzowanego kopiowania materiałów i dystrybucji w internecie w postaci cyfrowej. Rzadko się zdarza jednak, że organizacje deklarują chęć międzynarodowej współpracy, jak w przypadku konferencji zorganizowanej w Warszawie przez polskie Stowarzyszenie Sygnał przy wsparciu Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Uczestnicy omawiali swoje problemy i sposoby walki z nimi w swoich krajach, jak blokowanie płatności i ograniczenia dostępu do przychodów z reklam czy blokowanie stron na poziomie dostawców.

W konferencji ICPS wzięło udział 120 przedstawicieli organizacji, instytucji i firm z wielu krajów, także spoza Europy, co jest warte odnotowania. Rzadko bowiem zdarza się, by walka z piractwem zjednoczyła podmioty z Polski, krajów UE, Rosji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Było to też pierwsze spotkanie tego typu w naszym regionie Europy. Nie wiemy ile organizacji było reprezentowanych w Warszawie, ale Deklaracja Warszawska zebrala podpisy 34 z nich. Chęć współpracy zadeklarowały instytucje lokalne i międzynarodowe, a także firmy prywatne.

Dokument jest odpowiedzią na globalizację przestępczości online, jak została określona dystrybucja nieautoryzowanych kopii w internecie. Największe obecnie wyzwania rynku kreatywnego związane z piractwem to coraz większy, globalny zasięg przestępczości internetowej, nowe technologie stosowane w nielegalnej dystrybucji treści (np. IPTV), kryptowaluty jako nowy sposób płatności, a także konsekwencje braku ujednoliconego europejskiego prawa oraz niepełnej implementacji poszczególnych dyrektyw w niektórych krajach – czytamy w informacji prasowej. Teresa Wierzbowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sygnał, zwróciła także uwagę na dowody powiązań piractwa z innymi rodzajami przestępczości.

Sygnatariusze wyrazili chęć wymiany doświadczeń, wsparcia i najlepszych praktych w celu tworzenia i popularyzacji skutecznych metod zwalczania piractwa internetowego. Będą to między innymi techniki follow the money (podążanie za śladem zostawionym przez pieniądze w demaskowaniu korupcji) i inicjatywy edukacyjne, mające przestrzegać przed konsekwencjami piractwa w różnych kręgach i mediach, a przede wszystkim pokazywać fatalne skutki ekonomiczne kradzieży treści audiowizualnych. Docelowo będą też organizować międzynarodowe akcje antypirackie, choć na razie nie ma żadnych konkretnych planów ani ram czasowych. Deklaracia Warszawska na razie jest po prostu deklaracją dobrej woli.

Na liście sygnatariuszy znajdziemy wytwórnie BBC Studios, HBO Europe, NBCUniversal, a także holenderski BREIN, Federation Against Copyright Theft (FACT), hiszpańską policję i wielu innych. Polskę reprezentuje Cyfrowy Polsat, TVN, Kreatywna Polska, NAGRA/Kudelski Group, ITI Neovision i oczywiście pomysłodawcy – Stowarzyszenie Sygnał.

Dla zainteresowanych poniżej pełna treść Deklaracji Warszawskiej: Deklaracja Warszawska W obliczu globalnej skali naruszeń praw własności intelektualnej w Internecie, a także ich negatywnegowpływu na branżę kreatywną i gospodarki wielu krajów, konieczne jest zacieśnienie konstruktywnejmiędzynarodowej współpracy na rzecz walki z piractwem internetowym. Musimy wzajemnie czerpaćz naszych doświadczeń i najlepszych praktyk organizacji, organów rządowych i podmiotów sektoraprywatnego z różnych części świata. Uczestnicy szczytu International Content Protection Summit Warsaw 2018, zorganizowanego przezStowarzyszenie Sygnał przy wsparciu EUIPO, niniejszym potwierdzają, że mają świadomość i rozumiejąpotrzebę stałego międzynarodowego zaangażowania głównych zainteresowanych podmiotów. Szczyt marozpocząć proces regularnej międzynarodowej współpracy między organizacjami zwalczającymi piractwo,opartej na wymianie doświadczeń w celu rozwijania i popularyzacji skutecznych metod zwalczania piractwainternetowego, w tym rozwiązań prawnych, podejścia „follow the money”, a także różnych inicjatywedukacyjnych, będących przykładami najskuteczniejszych metod walki z nielegalnym rozpowszechnianiemtreści. Podejmując tego rodzaju działania, uczestnicy spotkania chcą wzmocnić międzynarodową koalicjęprzeciwko piractwu. Pragną również zwiększyć wśród decydentów, opiniotwórców, mediówi społeczeństwa świadomość szkód, jakie piractwo wyrządza światowej gospodarce i tym samym włączyćich w międzynarodowe działania mające na celu przeciwdziałanie kradzieży treści audiowizualnychi ochronę praw własności intelektualnej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)