Demokracja 3 ze scenariuszem dobrej zmiany, w pudełku Konstytucja i wyrok TK

Demokracja 3 ze scenariuszem dobrej zmiany, w pudełku Konstytucja i wyrok TK22.04.2016 13:13
Demokracja 3 ze scenariuszem dobrej zmiany, w pudełku Konstytucja i wyrok TK

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że edycje kolekcjonerskie gier dystrybuowanych przez CDP.pl to często majstersztyki, z pudełek których aż wysypują się interesujące dodatki. Być może w tej kwestii wyznaczono właśnie nowy poziom – edycja kolekcjonerska gry Demokracja 3, nazwana przewrotnie Edycją (nie)parlamentarną to kolejny przejaw tego, jak gry komputerowe mogą dziś komentować rzeczywistość.

Trzecia odsłona Demokracji została opublikowana 3 lata temu, więc premiera nowej edycji może wydawać się zaskakująca. Trzeba przyznać, że działalność CDP.pl w tym wypadku może zostać przez niektórych oceniona negatywnie – mamy bowiem ewidentnie do czynienia z zamiarem ponownego zarobku na fali aktualnych realiów politycznych w Polsce. Wydawca jednak zrobił to z klasą: dodatkowe scenariusze i przedmioty w niezawyżonej cenie świadczą o ogromie pracy, jaki włożono w „spolszczenie” produkcji.

Democracy 3 Trailer

Sama Demokracja 3 jest złożonym symulatorem bycia u władzy narodowego państwa we współczesnych warunkach realpolitik. Gracz wybiera z początku, jakim krajem ma rządzić, a następnie – po objęciu urzędu szefa rządu lub prezydenta, musi lawirować pomiędzy doktrynami, interesami, lobbystami i populizmem, by rządzić jak najskuteczniej.

Oczywiście posiada ku temu szereg narzędzi: konieczna jest współpraca z różnymi grupami interesów (m. in. kapitaliści, liberałowie, konserwatyści, komuniści czy grupy zawodowe), którą zresztą może w zależności od nastrojów społecznych zmienić dzięki współpracy z ministrami. Wyzwaniem będzie także planowanie budżetu, zyski można generować dzięki mechanizmom znanym z polityki niewirtualnej: nakładaniem i podwyższaniem podatków, co jednak zmniejsza szansę na reelekcję.

350175984349571009

Przejdźmy jednak do Edycji (nie)parlamentarnej. W cenie 75 złotych otrzymujemy oczywiście grę, 3 dodatki (Inżynieria Społeczna, Ekstremizm, Klony & Drony), ścieżkę dźwiękową, Instrukcję pełnego przejęcia władzy, e-booka Niezbędnik szefa rządu, a także… Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, niepublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego oraz naklejki #dobrazmiana i #najgorszysort.

To jednak nie wszystko: polski wydawca przygotował także specjalny scenariusz, w ramach którego celem gracza jest przeprowadzenie polityki dobrej zmiany: ma on między innymi obniżyć wiek emerytalny oraz wprowadzić program 500+. Nie zabraknie także lokalnych wyzwań, jak bankructwo ZUS-u czy upadające górnictwo

350175984349767617

Trzeba przyznać, że w przygotowanie specjalnej edycji włożono mnóstwo świetnej pracy. Kwestią subiektywną jest ocena tego, na ile CDP.pl po prostu szukało rozgłosu, nie można jednak zaprzeczyć, że za niecałe 75 złotych otrzymujemy naprawdę interesującą paczkę, która może zapewnić całe godziny satysfakcjonującej rozgrywki wraz z dodatkowymi rodzimymi smaczkami. Grę Demokracja 3: Edycja (nie)parlamentarna można zakupić w sklepie CDP.pl.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (150)