Desktopowe Intel Skylake: niższe TDP i Turbo Boost niczym w laptopie

Desktopowe Intel Skylake: niższe TDP i Turbo Boost niczym w laptopie

Desktopowe Intel Skylake: niższe TDP i Turbo Boost niczym w laptopie
Redakcja
27.04.2015 19:07, aktualizacja: 27.04.2015 22:26

Choć na rynku jeszcze nie zadomowiły się procesory z serii Broadwell, Intel intensywnie pracuje nad ich następcami. Szósta generacja znana pod nazwą Skylake będzie dopracowaniem i udoskonaleniem układów wykonanych w procesie technologicznym 14 nm. W sieci właśnie pojawiła się lista zawierająca specyfikację techniczną kilku modeli, jakie mają zostać wprowadzone na rynek już w drugiej połowie roku.

Lista zawiera łącznie 10 modeli i została podzielona na 3 segmenty uwzględniające TDP procesorów. Warto z góry zaznaczyć, że jest ono niższe, niż w przypadku np. procesorów Haswell pomimo podobnego taktowania. Wszystko za sprawą niższego procesu i zwiększenia efektywności energetycznej. Dwa najmocniejsze modele tj. i7-6700K i i5-6600K charakteryzują się TDP na poziomie 95 W. O ile nie wymaga to wytłumaczenia dla i7 wspierającego Hyper-Threading, o tyle jest swoistą zagadką przy i5, który nie wyróżnia się od innych modeli z tej serii niczym szczególnym, a ma wyższe TDP. Procesory te z racji odblokowanego mnożnika będą skierowane dla fanów podkręcania, możliwe, że właśnie to determinuje wyższy wskaźnik.

Nowe procesory Intel Skylake. Źródło: benchlife.info
Nowe procesory Intel Skylake. Źródło: benchlife.info

Drugą grupę stanowią procesory o TP 65W – i7-6700, a także i5-6600, i5-6500 i i5-6400. Wszystkie mają zablokowany mnożnik, różnią się taktowaniem i wielkością pamięci cache (6 MB dla i5 i 8 MB dla i7). Spadek TDP jest spory, weźmy bowiem pod uwagę, że podobne procesory z linii Haswell to już TDP równe 84 W. Sporą zmianę widać także za sprawą znacznego zwiększenia zakresu pracy funkcji Tubo Boost, która pozwala na czasowe zwiększenie taktowania poszczególnych rdzeni. W nowych modelach procesory nie przyśpieszają o marne 100 MHz, ale od 0,4 do nawet 0,6 GHz. To dużo, jak do tej pory takie zmiany były zarezerwowane raczej dla CPU stosowanych w laptopach. Dobitnie widać, że Intel tworzy procesory z myślą o przede wszystkim urządzeniach mobilnych, a następnie skaluje je w górę.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ostatnia grupa to już TDP tylko 35 W, co potwierdzają oznaczenia T przy nazwach procesorów: i7-6700T, i5-6600T, i5-6500T, oraz i5-6400T. Choć to nadal układy czterordzeniowe, mają obniżone taktowania względem drugiej grupy i przypominają raczej układy mobilne. Ich wydajność powinna być jednak wysoka, a dzięki energooszczędności mogą się idealnie nadawać do budowy małych, cichych komputerów. Wszystkie z procesorów wspierają niskonapięciową pamięć DDR3L 1600 MHz (i tutaj znów widzimy, że Intel ogranicza pobór energii), a także DDR4 2133 MHz. Niestety na obecnych płytach głównych z nowych procesorów nie skorzystamy. Wymagana jest podstawka LGA 1151 i nowe chipsety Z170/H170.

Według testów opublikowanych przez portal PC FRM.com wydajność Skylake nie zaskakuje i nie powinniśmy oczekiwać pod tym względem rewolucji – zauważalny wzrost dotyczy jedynie układu graficznego. Ten zyska kolejne jednostki wykonawcze, szybką pamięć eDRAM, obsługę DirectX 12, OpenGL 4.4, oraz sprzętowe wsparcie dla kodeków VP9 i HEVC/H.265. Ceny rzecz jasna nie są znane, poznamy je dopiero po premierze nowych układów Chipzilli.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)