Devuan 1.0.0 – a jednak możliwe jest życie na Linuksie bez systemd

Devuan 1.0.0 – a jednak możliwe jest życie na Linuksie bez systemd

Devuan 1.0.0 – a jednak możliwe jest życie na Linuksie bez systemd
26.05.2017 12:24

Niemal wszystkie wiodące dystrybucje Linuksa przeszły na systemd– systemowego demona, który od dawna odpowiada już nie tylko zainicjalizację systemu, ale… no właściwie łatwiej byłobypowiedzieć, za co nie odpowiada. Ten proces „systemdemizacji”desktopowego Linuksa od samego początku miał jednak zaciekłychwrogów, uważających dzieło pana Lennarta Poetteringa za mechanizmstojący w całkowitej opozycji do uniksowej doktryny KISS, a możewręcz raka, który toczy Linuksa. Dla nich wszystkich mamy dobrąwiadomość – Devuan, czyli fork Debiana całkowicie oczyszczony zsystemd, doczekał się wreszcie stabilnego wydania 1.0.0

Trochę to trwało. Prace nad Devuanem zajęły ponad 2,5 roku,ale chyba było warto czekać. Wersja 1.0, bazująca na Debianie 8„Jessie” jest oznaczona jako wydanie LTS, które wspierane będziejeszcze dłużej niż oryginalny Debian, którego wsparcie kończysię w maju 2020 roku. Co więcej, stojący za tą nową dystrybucjąkolektyw Veteran Unix Admins zapewnia, że wszyscy użytkownicyDebiana 7 „Wheezy” – ostatniej wersji wolnej od systemd –mogą bezboleśnie przejść na Devuana 1.0. Ważna sprawa, gdyżwsparcie dla Debiana 7 kończy się już za rok.

Devuan GNU+Linux presented at FSCONS 2016

Trzeba przyznać, że Devuan, w którego powodzenie początkowonie za bardzo wierzyliśmy, do debiutu przygotował się znakomicie.To nie jest tak, że wrzucono ISO na torrenty z hasłem – weźcie isprawdźcie sobie. Mamy do dyspozycji gitowy system kontroliwersji, platformę ciągłejintegracji, tracker błędów,forum użytkowników iplatformę statystyk. Ot,kompletna infrastruktura dojrzałej dystrybucji, na którejnajwyraźniej można polegać.

Prosty pulpit Xfce w Devuanie 1.0.0
Prosty pulpit Xfce w Devuanie 1.0.0
Obraz

Co więcej, Devuan staje się więcej niż tylko forkiem Debiania.To już platforma dla wielu innych dystrybucji: Gnuinos, Refracta,Exe GNU/Linux, Nelum-dev1, Star, EterTICs, MIYO, heads, Dowse,good-life-linux, Crowz oraz Vuu-do. Nie ocenamy ich jakości anizasadności istnienia, ale jeśli debiutująca dystrybucja pojawiasię z tak dużą rodziną dystrybucji potomnych, może to tylkodobrze świadczyć o jej jakości i dopracowaniu.

W stosunku do „normalnego” Debiana 8, Devuan 1.0.0 różni sięnie tylko usunięciem systemd (zastąpionym przez libsystemd0-free).Liczne pakiety, w tym menedżer sieci trzeba było przebudować odpodstaw, tak by działały bez nieodzownego dziś demona, a rozruchbazował tylko na skryptach SysV init. Zamierzony efekt jednakosiągnięto, to znacznie więcej niż tylko distro dla starychzgorzkniałych uniksowych adminów w szelkach. Nadaje się zarównodo zastosowań serwerowych, jak i na desktop (choć jak to z Debianembywa, pakiety nie są najświeższe).

Zapraszamy do pobrania i przetestowania Devuana – oficjalnastrona z obrazem to pobrania to files.devuan.org.Zalecamy oczywiście skorzystanie z BitTorrenta, by odciążyćserwery projektu. Możecie też pomóc w polonizacji dystrybucji,informacje na ten temat znajdują się naforum.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)