Deweloperzy, Dell Sputnik wylądował

30.11.2012 17:32, aktual.: 30.11.2012 18:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosną pisałam o projekcie Sputnik (спутник — towarzysz, kompan) czyli laptopie Della, który wyróżnia obecność na pokładzie nieco dostosowanego Ubuntu. W przeciwieństwie do innych produktów z tą dystrybucją, Sputnik kierowany jest do deweloperów i administratorów, a system na nim został przystosowany do tej konkretnie konfiguracji sprzętowej, co ma zagwarantować w pełni bezproblemowe działanie.

System na Sputniku to Ubuntu 12.04 LTS ze zmodyfikowanym jądrem (dostępne również przez PPA) i specjalnie z myślą o deweloperach przygotowanym narzędziem Sputnik, które pozwoli zachować konfigurację środowiska. Deweloperzy mają to do siebie, że bardzo często przywiązują się do konkretnych narzędzi i konkretnych ustawień, ale jak wszystkich użytkowników, ich potrzeby także ulegają zmianie z czasem. To narzędzie pozwoli zachować godziny eksperymentów z różnymi ustawieniami i programami na zawsze w kontrolującym wersje repozytorium na GitHubie. Skończy się więc przypominanie sobie która to wersja biblioteki pracowała prawidłowo z projektem pisanym w marcu i jaki to moduł kolorowania składni ktoś testował pół roku temu. Całe doświadczenie będzie więc zachowane w jednym miejscu. Będzie też można udostępniać swoje profile i korzystać z profili innych użytkowników, skończą się więc problemy z tym, że wśród pracujących nad jednym projektem osób każdy korzysta z innych wersji narzędzi. Sputnik także dostępny jest na GitHubie.

W przygotowaniu jest także Cloud Launcher, który ma przyspieszyć testowanie programów pisanych z myślą o chmurach obliczeniowych. Deweloper może opracować model środowiska na swoim komputerze, a następnie zostanie ono odtworzone w chmurze wybranego dostawcy (na przykład Amazon). Cloud Launcher (również będzie na GitHubie) bazuje na znanym użytkownikom Ubuntu Juju.

Obraz

Podstawą Sputnika jest 13-calowy ultrabook XPS 13. W środku znajdziemy procesor Intel Ivy Bridge i7 CPU taktowany z prędkością 3GHz, 8GB RAM-u, 256GB dysk SSD, 13-calowy ekran (1366x768) pokryty Gorilla Glass i układ graficzny Intel HD 4000. Pozostałe komponenty Dell wybrał tak, aby możliwe było dostarczenie jak najlepszej obsługi pod Ubuntu i teraz pracuje nad tym, aby kod ten (na przykład sterownik touchpada firmy Cypress) trafił do wszystkich użytkowników Linuksa. Projekt jest o tyle ciekawy, że podczas gdy konkurencja przekierowuje zasoby w ulepszanie Linuksa na serwerach i pozostawia desktop na drugim planie, Dell włożył sporo pracy w stworzenie maszyny kierowanej co prawda do deweloperów, ale jednak przeznaczonej do używania przez człowieka.

Koniec dobrych wiadomości. Dell Sputnik będzie dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych. Cena laptopa to 1549 dolarów w sklepie Della i ma zagwarantowane wsparcie producenta (ProSupport, bez wsparcia telefonicznego) przez rok.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)