DivX 10 z pełną obsługą następcy formatu H.264

DivX 10 z pełną obsługą następcy formatu H.264

Kuba Pawlak
06.09.2013 14:06, aktualizacja: 06.09.2013 17:44

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że ponad dekadę temu kodek DivX przyczynił się do popularyzacji materiałów wideo w Internecie. Od tamtego czasu DivX stał się tak popularny, że dzisiaj znajdziemy jego implementacje na milionach urządzeń w tym odtwarzaczach Blu-ray, konsolach czy telewizorach multimedialnych.

Geneza firmy odpowiedzialnej za stworzenie kodeka sięga 1999 roku. Programista i haker Jérôme Rota pracujący dla francuskiej firmy reklamowej chciał przygotować klip AVI o niewielkich rozmiarach, w którym mógłby zawrzeć swoje portfolio. Dokonał on częściowej inżynierii wstecznej kodeka MPEG-4 V3 stworzonego przez firmę Microsoft i udostępnił publicznie pierwszą wersję "DivX ;-)". Jak się okazało później kodek szybko znalazł zastosowanie w branży pirackiej. Jordan Greenhall, współzałożyciel DivXNetworks, Inc., pobrał kopię filmu Matrix skompresowaną przy pomocy kodeka "DivX ;-)" i dostrzegł w nim duży potencjał. Postanowił on skontaktować się z Rotem i stworzyć firmę. Nie było to zadanie proste, ale po kilku miesiącach poszukiwań i pomocy grupy hakerów z Holandii udało mu się w końcu namierzyć Rota. Później firma stworzyła własny kodek i zarobiła na tym dziesiątki milionów dolarów.

350041268136667073

Dzisiaj udostępniono 10 wersję pakietu DivX Plus, w której najważniejszą nowością jest wprowadzenie nowego kodeka HEVC (znany również jako H.265 i MPEG-H Part 2), będącego następcą bardzo popularnego formatu H.264. MPEG-H Part 2 pozwala osiągnąć nawet 50% lepszą kompresję danych niż miało to miejsce w poprzedniej generacji kodeka. Wszystkie aplikacje wchodzące w skład pakietu DivX Plus przygotowane są do pełnej obsługi HEVC. DivX Player umożliwia odtwarzania materiałów wideo nowego formatu w rozdzielczości do 1080p, DivX Web Player pozwala na progresywne odtwarzanie materiałów H.265 online, a DivX Converter posiada wbudowane profile do konwertowania klipów w rozdzielczościach HD i Full HD.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do pobierania najnowszej wersji pakietu DivX Plus 10. Więcej aplikacji firmy DivX Networks Inc. znaleźć można na karcie producenta udostępnianej w ramach naszego serwisu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)