DivX 10 z pełną obsługą następcy formatu H.264

Kuba Pawlak

06.09.2013 14:06, aktual.: 06.09.2013 17:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że ponad dekadę temu kodek DivX przyczynił się do popularyzacji materiałów wideo w Internecie. Od tamtego czasu DivX stał się tak popularny, że dzisiaj znajdziemy jego implementacje na milionach urządzeń w tym odtwarzaczach Blu-ray, konsolach czy telewizorach multimedialnych.

Geneza firmy odpowiedzialnej za stworzenie kodeka sięga 1999 roku. Programista i haker Jérôme Rota pracujący dla francuskiej firmy reklamowej chciał przygotować klip AVI o niewielkich rozmiarach, w którym mógłby zawrzeć swoje portfolio. Dokonał on częściowej inżynierii wstecznej kodeka MPEG-4 V3 stworzonego przez firmę Microsoft i udostępnił publicznie pierwszą wersję "DivX ;-)". Jak się okazało później kodek szybko znalazł zastosowanie w branży pirackiej. Jordan Greenhall, współzałożyciel DivXNetworks, Inc., pobrał kopię filmu Matrix skompresowaną przy pomocy kodeka "DivX ;-)" i dostrzegł w nim duży potencjał. Postanowił on skontaktować się z Rotem i stworzyć firmę. Nie było to zadanie proste, ale po kilku miesiącach poszukiwań i pomocy grupy hakerów z Holandii udało mu się w końcu namierzyć Rota. Później firma stworzyła własny kodek i zarobiła na tym dziesiątki milionów dolarów.

Obraz

Dzisiaj udostępniono 10 wersję pakietu DivX Plus, w której najważniejszą nowością jest wprowadzenie nowego kodeka HEVC (znany również jako H.265 i MPEG-H Part 2), będącego następcą bardzo popularnego formatu H.264. MPEG-H Part 2 pozwala osiągnąć nawet 50% lepszą kompresję danych niż miało to miejsce w poprzedniej generacji kodeka. Wszystkie aplikacje wchodzące w skład pakietu DivX Plus przygotowane są do pełnej obsługi HEVC. DivX Player umożliwia odtwarzania materiałów wideo nowego formatu w rozdzielczości do 1080p, DivX Web Player pozwala na progresywne odtwarzanie materiałów H.265 online, a DivX Converter posiada wbudowane profile do konwertowania klipów w rozdzielczościach HD i Full HD.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do pobierania najnowszej wersji pakietu DivX Plus 10. Więcej aplikacji firmy DivX Networks Inc. znaleźć można na karcie producenta udostępnianej w ramach naszego serwisu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)